reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari elektrikli otomobil

Maranello’dan ilk açıklama; Ferrari ilk elektrikli otomobilini 2025’te sunacak

Pist ayağıyla da desteklenecek elektrikleşme süreci, Ferrari mühendislerinin marka genleri çevresinde oluşturacağı yeni nesli doğuracak.

Elektrik gücünün hakim olmaya başladığı dönemler birlikte kullanıcıların ikiye bölündüğü bir tablo karşımıza çıkmaya başladı. Yenilikçiler için bu durum çok daha konforlu bir sürüşün anahtarı olarak gösterilirken, işin geleneksel tarafı makine ile insan arasında birlikteliğin yapaylaşacağını savunuyordu. Aslında bu durum otomobil üreticileri tarafında da çok farklı değil. Günümüzde pek çok isim dönüşüm sürecini başlatıp şimdiden bir ürün gamı yaratmayı başardı bile. Ferrari gibi doğrudan “gerçek sürücü otomobilleri” yapan markalar içinse bu durum o kadar hızlı gerçekleşmiyor. Geride bıraktığımız yıl McLaren tarafında elektriklilere olan soğuk yaklaşım, bu tarz üreticilerin biraz zorunlulukla bu pazara yönelmek durumunda kalacağının göstergeleri arasındaydı. Ferrari cephesinden gelen açıklama ise, kaçınılmaz sona İtalyan efsanesini de dahil olacağını artık resmen onaylıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ferrari, elektrik gücünde de DNA’sını yüzde 100 korumak istiyor

Markanın yıllık toplantı etkinliği sırasında bizzat John Elkann tarafından açıklanan ilk detaylar, Maranello’dan ilk elektrikli Ferrari’nin 2025 yılında çıkacağına işaret ediyor. Sürecin bu kadar uzun tutulmasının ardındaki temel sebepse, markanın genlerinde var olan sürüş deneyinin elektrik gücünde de kusursuz şekilde asfalta yansıtılma zorunluluğu. Süreçle ilgili konuşan Elkann; “Çalışmalar konusunda emin olmanız gereken ilk nokta, her şeyin hayal edildiği gibi hayata geçirilecek olması. Mühendisler, tasarımcılar ve diğer tüm Maranello çalışanlar, tarihimize yakışan bir araç ortaya çıkartmaya hazırlanıyor. Yeni nesil olarak nitelendirdiğimiz bu süreci yol otomobillerimizin dışında motor sporları odağında piste de yansıtmak istiyoruz. Bu, var olan teknolojiyi harmanlamak için eşsiz bir fırsat olacak.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2023 yılında pist odaklı bir elektrikli otomobille ön gösterim yapmasını beklediğimiz Ferrari, teknoloji konusuna da ciddi şekilde eğilmiş durumda. Marka içerisinde, hayata geçirilecek bu elektrik projesinin sektöre yeni bir soluk getirecek nitelikler barındırması konusunun özellikle üstünde duruluyor. İtalyan üretici şu sıralar ilk SUV modelinin de hazırlığını sürdürüyor.

İlgili video

Ferrari Roma