reklamı kapat

POPÜLER

Mastodon LOG Tasarım

Mastodon platformunun kurucusu yatırım tekliflerini reddetti

Elon Musk’ın Twitter’ı alması sonrasında “satılık olmayan sosyal ağ” olarak tanımlanan Mastodon öne çıkmaya başlamıştı.

Halen bilmeyenler için Mastodon son dönemde çok ses getiren bir sosyal medya platformu. Bu oluyor çünkü çoğu Twitter kullanıcısı halen platforma alternatif arıyor. Birçok kişi Twitter’ı 44 milyar dolar vererek satın alan Elon Musk’ı sevmiyor ve Musk’ın Twitter’ı daha iyi bir yer haline getireceğine inanmıyor. Bu noktada öne çıkan Mastodon, en son çok kısa sürede 1 milyon aktif kullanıcı sayısını geride bırakması ile ses getirmişti. Mastodon’un CEO’su, kurucusu ve baş geliştiricisi konumunda bulunan Almanya kökenli Eugen Rochko, daha sonra yaptığı açıklamayla platformun kullanıcı sayısının ekim ve kasım ayları arasında 300 binden aylık tam 2,5 milyona çıktığı söylemişti.

Eugen Rochko bugün dikkat çeken bir açıklama daha yaptı. Financial Times’a yaptığı açıklamada Rochko, hızlı büyüme sonrasında beşten fazla ABD merkezli yatırımcıdan “yüz binlerce dolar” yatırım teklifi aldığını söyledi. Rochko bu tekliflerin hiçbiri kabul etmemiş çünkü platformun “kâr amacı gütmeyen” yapısını korumak istiyor. Yatırımcılar tahmin edebileceğiniz üzere ödedikleri parayı kısa ya da uzun vadede çıkarmak ve daha fazla para kazanmak istiyor. Platformun bu yapısından dolayı öne çıktığını belirten ve haklı olarak bunu bozmak istemeyen Rochko, bu adımıyla sadık kullanıcılar arasında takdir topluyor.

“Mastodon, Twitter tarafında nefret ettiğiniz şeylerin olduğu bir yere dönüşmeyecek” diyen Eugen Rochko, platformu tartışmalı bir milyardere satılabilecek, kapatılabilecek ya da iflas edebilecek bir yer olarak görmek istemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendisini yukarıda da dediğimiz gibi “satılık olmayan sosyal ağ” tanımlayan Mastodon için şu açıklamalar yapılıyor: “Ana akışınız en çok önem verdiğiniz şeyleri içermelidir, bir şirketin görmenizi düşündüğü şeyleri değil. Karşınızda köklü değişikliğe sahip, yeniden toplumun elindeki bir sosyal ağ.”

Firma servisin önemli satır başlarını da şöyle aktarıyor: “Ana akışınızda ne görmek istediğinizi en iyi siz biliyorsunuz. Algoritma veya zamanınızı harcayan reklamlar yok. Tek bir hesapla herhangi bir Mastodon sunucusunda olan bir kimseyi takip edin ve gönderilerine zamana göre sıralanmış şekilde erişin. Kendi internet köşenizi biraz daha fazla size benzetin.

Mastodon, hedef kitlenizi aracı olmadan yönetmeniz için size eşsiz bir olanak sağlar. Kendi altyapınızda barındırdığınız Mastodon sunucusu, çevrimiçi olarak başka bir Mastodon sunucusundan takip etmenizi ve takip edilmenizi sağlar ve sizden başka kimsenin kontrolü altında değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mastodon karar vermeyi yeniden size bırakıyor. Her sunucu – kurumsal sosyal medyalardaki sıkı organize edilmiş kuralların aksine- yerel olarak uygulanan kendi kurallarını ve düzenlemelerini oluşturur. Bu da farklı insan gruplarının ihtiyaçlarına yanıt vermede esneklik sağlıyor. Kurallarını kabul ettiğiniz bir sunucuya katılın veya kendi sunucunuzu barındırın.

Mastodon karar vermeyi yeniden size bırakıyor. Her sunucu kendi kurallarını ve düzenlemelerini oluşturur, bunlar da kurumsal sosyal medyaları gibi tepeden değil, yerel olarak uygulanıyor, bu da onu farklı insan gruplarının ihtiyaçlarına yanıt vermede esnek kılıyor. Kurallarına katıldığınız bir sunucuya katılın veya kendi sunucunuzu oluşturun.

Mastodon kendinizi çevrimiçi ifade edebilmenize yardımcı olmak için ses, video ve görsel, erişilebilirlik açıklamaları, anketler, içerik uyarıları, hareketli avatarlar, özel emojiler, ön izleme resmini kesme denetimi ve daha fazlasını destekliyor. Kendi sanatınızı, müziğinizi veya podcastinizi yayınlıyorsanız Mastodon kullanımınıza açık.”

Mastodon yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV