reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

McLaren’ın en ucuz süper spor modeliyle tanışın: 570S Spider

McLaren‘ın performans müziğini dinlemek isteyenler motorun sesini olmasa da 570S Spider‘ın tavanını açabilirler.

McLaren’ın efsane Formula 1 pilotu Ayrton Senna‘nın yeğeni Bruno Senna ile duygularımızı harekete geçiren reklam filmiyle tanıtımını gerçekleştirdiği 720S‘in üzerinden üç ay geçti. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımı gerçekleştirilen süper serisinin ikinci jenerasyon üyesiyle son marifetlerini sergileyen marka aradan geçen bu zaman diliminin ardından yaza giriş yaptığımız şu günlerde meraklılarıyla 570S Spider ile bir araya geliyor. 650S ve 675LT’de kullanılan tavan mekanizmasına benzer bir yapının kullanıldığı 570S Spider’ın bu bölümünü saatte 40 kilometre hıza kadar 15 saniyede açıp kapatmak mümkün.


Araca eklenen tavan mekanizmasıyla coupe versiyondan 46 kilogram daha ağır hale gelen Spider versiyonunun dış yapısında arka bölümden yapılan ekleme dışında devrimsel bir değişim gözümüze çarpmıyor. McLaren’ın daha fazla yere basma kuvveti elde etmek adına yerleştirdiği büyük kanat aracın tüm aerodinamik kriterlerine olumlu etki sağlarken burulma direnci kısmında da coupe versiyonla benzer değerlerin elde edildiği ifade ediliyor. Aracın en karakteristik özelliklerinden birisi de elektronik rüzgar yansıtıcıları diyebiliriz. Tavan bölümü açıkken daha yukarı veya daha aşağı konumlandırılan bu bölüm opsiyonel olarak sunulan egzoz kitiyle birleştiğinde motor sesinin içeri daha iyi bir şekilde sunulmasını sağlıyor.


562 beygir güç ve 660 Nm torkunu 3.8 litrelik bi-turbo V8 motorundan alan 570S Spider 0’dan 100’e hızlanmasını 3,2 saniye gibi iddialı bir sürede tamamlayabiliyor. Yedi ileri çift kavrama şanzımanın kullanıldığı aracın paylaşılan maksimum sürat değerlerine baktığımızda tavan açıkken 315 km/s, tavan kapalıyken 328 km/s olduğunu görüyoruz. Toplamda 20 farklı renk seçeneğiyle kombin edilebilecek olan 570S’i satın almak isteyenler yurt dışında 208.000 dolarlık fiyatı gözden çıkarması gerekiyor. McLaren 570S Spider 208.000 dolarlık fiyatıyla 675LT Spider modelinden yaklaşık 200.000 dolar daha ucuz; 650S Spider ile arasında ise 120.000 dolar fiyat farkı var. Otomobil ilk olarak 29 Haziran’ta kapılarını açacak Goodwood Hız Festivali’nde meraklılarıyla buluşacak.