reklamı kapat

POPÜLER

“Süper” serinin ikinci perdesi: McLaren 720S [Video]

McLaren ailesinin sınırları artık çok daha ileride.

Geçtiğimiz ocak ayında sizlerle 31 Mart 1998 yılında Le Mans şampiyonu Andy Wallace‘ın McLaren’ın efsane modeli F1 ile saatte 391 kilometrelik hız rekorunu konu alan bir haber paylaşmıştık. Bu haberin içerisinde rekorun kırıldığı anlarda, kokpitte yaşananlara ve yüzümüzde güzel bir tebessüm bırakan bir diyaloğa şahit olduk. Wallace’ın rekorun ardından kendisiyle röportaj yapan bir gazetecinin hız rekorunu elde edilenin altında söylemesinin ardından “Hadi ama bu bir McLaren” cevabı en az rekorun hikayesi kadar akıllarımızda yer edindi. Kapılarını açan Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıtımı gerçekleştirilen süper serisinin ikinci jenerasyon üyesi 720S de işte Wallace’ın bu sözünün halen ne kadar geçerli olduğunu bizlere kanıtlıyor. McLaren’ın sunduğu araçların kalbinde yer alan süper serisi; tasarım, sürüş, performans, aerodinamik ve diğer tüm açılardan McLaren sınırlarının artık çok daha ileride olduğunu kanıtlıyor.

Bölüm I – Yaratılış: Şasi – Tasarım

McLaren’ın 720S’te kullandığı altyapının temelleri yine 1993 yılına, F1 modeline dayanıyor. O yıldan itibaren bütün araçlarının geliştirme sürecinde kullandığı şasiyi karbon fiber yapı üzerine inşa eden marka bu konuda artık uzman seviyesine yükseldi. Ekibin yeni geliştirdiği ikinci nesil monokok şasi üzerine kurulan araç bu sayede burulma direnci ve toplam ağırlık bazında önemli oranda iyileştirmeler içeriyor. Toplam ağırlık kazanımının sağlanmasında alüminyum jantlar ve parçaların da önemli olduğunu belirtmek gerekiyor elbette. 720S’in ebatlarına baktığımız zaman 4,543 milimetre uzunluk, 2,670 milimetre aks, 1,196 milimetre yükseklik ve 2,161 milimetre genişlik değerlerine sahip olduğunu görüyoruz. Bu değerleri en yeni rakiplerinden Ferrari 812 Superfast üzerinden değerlendirdiğimizde toplam uzunluk bazında daha kısa olmasıyla birlikte alçaklık ve genişlik olarak daha yüksek seviyelerde olduğunu görüyoruz.


Tasarım hatlarıyla yerini aldığı 650S’ten ciddi oranda değişimleri barındıran 720S görünümün yanı sıra aerodinamik yapısıyla en iyi süper serisi otomobili ünvanını elde ediyor. Ön tasarımında net bir çizgi olarak belirlenen LED gündüz farlarıyla birlikte kaput, tamponlar, ızgara ve çizgileriyle tamamen değiştiğini gördüğümüz aracın arka tarafında da ışıklandırma, egzoz ve difüzör çizgilerinde ciddi oranda karakteristik değişimler yer alıyor. Yeni tasarım parçalarıyla yüzde 50 oranında daha iyi bir yere basma kuvvetine sahip olan aracın kapıları alışık olduğumuz gibi yine kanat formunda.


Tıpkı dışarısında olduğu gibi içerisinde de önemli geliştirmelerin yer aldığı 720S’te performans ve lüks elementleri ortak noktada buluşuyor. Karbon fiber ve markanın en iyi deri seçenekleriyle donattığı modelde, yüksek çözünürlüklü elektronik sürücü ekranı ve dikey konumlandırılmış multimedya ekranı kullanılıyor. Bu ekranın büyüklüğü 650S’e göre gözle görülür oranda geliştirilirken konsolun yapısında da ufak değişimlere gidildiğini görüyoruz.

Bölüm II – DNA: Performans

Arka tekerlekten itiş altyapısına sahip olan aracın motor ve performans değerlerine geçmeden evvel tamamen bağımsız adaptif süspansiyonlara sahip olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. TwinTurbo desteğine sahip olan sekiz silindirli 4.0 litrelik hacmiyle bu makine, ultra hafif gövdeyle birleştiğinde ciddi performans değerlerinin elde edilmesinde görevini eksiksiz yerine getirmek için hazır. 720 PS güç ve 770 Nm tork değerlerine sahip olan motoruyla 720S, saatte 341 kilometrelik maksimum sürate erişebiliyor. Aracın ivmelenme değerleri de kendisi kadar etkileyici. 0‘dan 100‘e 2,9 saniyede çıkabilen araç, 0’dan 200‘e 7,8 saniye, 0’dan 300‘e ise 21,4 saniyede çıkabiliyor. Karbon salınım değeri kilometrede 249 gram olan 720S’için verilen ortalama tüketim değeri yüz kilometrede 10,7 litre.


Bu kadar seri ivmelenen ve yüksek hızlara erişebilen aracın fren sisteminde de yoğun mesai harcayan McLaren ekibi önde 390 milimetre arkadaysa 380 milimetrelik karbon seramik disklere yer veriyor. Araçta McLaren’ın geliştirdiği yedi ileri değerli çift kavrama şanzıman kullanılıyor. McLaren tarafından mayıs ayından itibaren siparişlerinin alınacağı ifade edilen ikinci jenerasyon süper serisi için başlangıç olarak belirlenen fiyat 208,600 sterlin. McLaren’ın ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda başlayan savaşı 720S’i asfalta indirdiğinde yeni bir boyut kazanacak.

VİDEO