reklamı kapat

POPÜLER

Mekanik robot Toyota Kikai

Her geçen gün birbirinden çılgın otomobil konseptiyle karşılaşıyoruz. “Geleceğin otomobilleri” olarak adlandırdığımız bu cihazlar genellikle henüz günümüzde kullanılması mümkün olmayan teknolojilere ve acayip tasarımlara sahipler. Yakın gelecekte üretilmesi çok zor olan bu konseptlerin çoğu daha ziyade dikkat çekme, şirketin reklamını yapma ve gündem oluşturma amacı taşıyor. Toyota’nın yeni konsepti ise bizi geleceğe değil, otomobil mekaniğinin köklerine götürüyor.

Toyota Kikai isimli konsept otomobil, motor bloğunu ve bazı mekanik parçalarını açıkta bırakan çıplak gövde tasarımıyla dikkat çekiyor. Steampunk akımından nasibini almış görünen otomobil, iç tarafta da sürücü koltuğu önde olmak üzere üçlü oturma düzeniyle eski otomobillere atıfta bulunuyor. Ön panelde LED’lerle süslenmiş karmaşık göstergeler ve eğlence ekranları yok. Yuvarlak hız göstergesi ve fiziksel bir okun yer aldığı yol göstergesiyle sadelik araç içinde de korunmuş.

“Kikai”nin sözlük anlamına baktığımızda karşımıza “enstruman, makine, mekanizma, tuhaf, acayip, harika” gibi kelimeler çıkıyor. Tıpkı Toyota Kikai’ye baktığımızda aklımızdan geçenler gibi. Henüz konsept aşamasındaki otomobilin yakın zamanda üretime geçip geçmeyeceğini Tokyo Motor Show‘da öğreneceğiz.

İLGİLİ HABERLER