reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music

Merakla beklenen Apple Music nihayet duyuruldu

Geçtiğimiz yıl Beats Music’i satın aldıktan sonra kendi müzik servisini geliştirdiği haberleri gündemden düşmeyen Apple, yeni müzik servisini nihayet Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıttı. Spotify, Tidal, Deezer ve diğer müzik servislerine rakip olması beklenen müzik servisi Apple Music olarak adlandırılıyor.

Apple Music
Kariyerine 70’lerin ortalarında John Lennon ve Bruce Springsteen için mühendislik yaparak başlayan müzik endüstrisinin ikonlarından Jimmy Iovine tarafından tanıtılan Apple Music, Apple tarafından devrimsel bir müzik servisi olarak lanse edilse de aslında rakiplerinden pek de farklı değil. Şarkı indirmeyi, radyo dinlemeyi ve internetten müzik dinlemeyi tek bir uygulama üzerinden sunan Apple Music, müzik zevklerinize göre şarkı tavsiyelerinde bulunuyor. Apple Music’in en dikkat çeken özelliği ise ücretsiz radyo istasyonlarını kullanıcılarla buluşturması. Bu yılın şubat ayında BBC’nin Radio 1’i sunan ödüllü radyo programcısı DJ Zane Lowe’nin katılmasıyla iTunes Radio’yu yeniden tasarlayan Apple, Beats 1 isimli radyo kanalını yeni müzik servisine entegre etti.

Apple Music
Radyo kanalının 100 ülkede 7 gün 24 saat ücretsiz olarak yayın yapacağını da belirtelim. Sanatçıların video/ses kayıtlarına ve müzik videolarına da ulaşabileceğiniz serviste Connect isimli bir özellik yer alıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar müzisyenlerin özel sayfalarına ulaşıp müzisyenlerin paylaştıkları müzikleri dinleyebiliyor, videoları izleyebiliyor veya paylaştıkları içerikleri okuyabiliyor. iOS 8.4 güncellemesiyle birlikte iOS cihazlara gelecek olan Apple Music, 30 Haziran‘da kullanıma sunulacak. 100 ülkede faaliyete geçecek müzik servisi iOS, Mac ve PC’ler üzerinden dinlenebilecek. Bu yılın sonbaharında ise Apple Music, Android platformu için indirmeye sunulacak. Amerika’da aylık ücreti 9,99 dolar olan müzik servisinin üç ay boyunca ücretsiz olacağını da unutmadan söyleyelim. Apple Music’in Türkiye’deki aylık fiyatı ise henüz belli değil.

Apple Music