reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-AMG GLC43 Coupe görücüye çıktı

Mercedes, Paris Otomobil Fuarı kapsamında SUV ligindeki önemli temsilcilerinden biri olan yeni modeli GLC43 AMG’yi otomotiv tutkunlarının beğenisine sundu. Araç teknik verileri ve tasarımı ile oldukça dikkat çekiyor.

Mercedes-AMG ortaklığında karşımıza çıkan yeni GLC43 Coupe için elbette söylenecek çok şey var. GLC43 Coupe, SUV segmentinin tanımını değiştirecek teknik verilere sahip. “Bir kullanıcının SUV alırken beklentisi nedir?” sorusunun cevabı bu araçta biraz daha farklı. Konu Mercedes olunca bazı tanımlar değişiklik gösterebiliyor tabii ki. GLC Coupe, SUV tasarımına ve altyapısında kurulan lakin süperspor model süratlerine ulaşabilen bir araç.

Hafızamızı biraz zorlayıp geçmişe döndüğümüzde Bentley’in Bentayga modelini tanıtarak dünyanın en hızlı SUV platformunu oluşturduğunu hatırlayabiliriz. Bentayga kullanıcılarına 4,1 saniye gibi bir 0-100 değeri ile gerek asfaltta gerek arazide iyi bir tecrübe sunmayı vadediyordu. Mercedes AMG GLC43 Coupe de kullanıcılarına bu üst düzey tecrübeyi yaşatmak için iddalı bir şekilde karşımızda duruyor. GLC43 Coupe’de 520 Nm tork üreten 362 beygir güce sahip 3,0 litrelik Twin-Turbo V6 motor görev yapıyor. AMG Coupe tasarımlı GLC43 0 dan 100’e 4,8 saniye gibi gerçekten binek performans otomobil değerinde çıkabiliyor. Bu değer ile hemen hemen aynı süreyi elde eden ailenin diğer üyesi X4 M40i’nin 0-100 değeri ise 4,7 saniye. SUV platformunda olan araçların bu değerlere sahip olması gerçekten büyük başarı.

Araç dahilideki sürüş modlarının yanı sıra sürücü, süspansiyon hassasiyet ayarı ile otomobili kullanılacağı farklı zeminlere göre ayarlamaları yapabiliyor. Araç AMG paket olduğu için gerek iç gerekse dış tasarımda sportif hatlar fazlasıyla dikkat çekiyor. Tıpkı Bentley Bentayga için söyleyebileceğimiz sözü GLC43 AMG Coupe için de söyleyebiliriz: Hem arazi hem de sol şeritler için yaratıldı!