reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes tren rayında giden otomobil geliştirdi [Galeri]

Neredeyse tüm otomobil üreticileri şu sıralar sürücüsüz otomobillere yoğunlaşmış durumda. Daha gelişmiş teknik özelliklere sahip ve daha iyi bir deneyim sunan otomobil geliştirmek için üreticiler birbiriyle yarışıyor. Mercedes ise tren tabanlı olarak ürettiği yeni Smart otomobil ile otomobillerin farklı kullanım alanlarının olabileceğine dikkat çekiyor.

Smart otomobilin ve trenin bir birleşimi olarak düşünebileceğimiz bu araçta tren yolunda hareketi sağlamak üzere 79 kilogram ağırlığında ve 56 cm boyutunda özel tekerler kullanılıyor. İngiliz tren mühendisliği uzmanı Interfleet ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmayla ortaya çıkan otomobilde direksiyonun iptal edildiği ve ön aksların sabitlenerek güvenliğin artırıldığı belirtiliyor. Böylece sağa veya sola hareket etme imkanı olmayan tekerlerin yoldan çıkma ihtimali de engellenmiş oluyor. Yapılan testlerde umut verici görünen otomobilin düşük hızlarda 16 kilometre boyunca raydan çıkmadan ilerleyebildiği söyleniyor. Testler sırasında lisanslı bir makinistin otomobili yönettiği de söylenenler arasında.

Otomobil içerisindeki ekran, tren raylarını gösteriyor ve böylece yola hakim bir şekilde sürüş gerçekleştirmek mümkün oluyor. Test için 6 ay içerisinde geliştirilen otomobilin eski haline döndürüldüğü ve yeniden sokaklarda kullanılabilecek hale getirildiği dile getiriliyor. Mercedes’in niye böyle bir otomobil ürettiği ve kimin böyle bir otomobil kullanmak isteyeceği ise merak konusu.