reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes’ten “sihirli” daktilo [Video]

Mercedes’in gelecek yıllarda yer vereceği otonom sürüş teknolojisinin ilk adımları şimdiden fazlasıyla etkileyici.

Bilim kurgu filmlerinde heyacanla izlediğimiz yapay zeka sahneleri; öğrenebilen makineler, insansız araçlar ve sürekli kendini geliştiren karmaşık sistemler. Yapay zeka, beyaz perdede bize aktarılan 2070 ve 2080 gibi zaman dilimlerden çok daha kısa sürede hayatımıza gireceğinin belirtilerini çoktan vermeye başladı bile. Otomobil endüstrisiyle birlikte, deniz ve demiryolu taşımacılığında da hızla gelişmekte olan akıllı sistemler hayatımıza büyük kolaylık getirmek adına geliştiriliyor. Otomobil endüstrisi bu sürecin başını çeken sektörlerden biri ve markalar bu gelişim için ilgi çekici yollara başvurabiliyor.

Mercedes-Benz Kuzey Amerika Ar-Ge departmanının karşımıza çıkardığı son yapay zeka örneği bu söylediklerimizin en güzel kanıtlarından bir tanesi. Mercedes mühendislerinin geliştirdiği yapay zekayı elektronik bir sistemle daktiloya entegre etmesi adeta Harry Potter serisinden bir sahneyi canlandırıyor. Üzerinde önceden herhangi bir programlama yapılmayan yapay zekanın ihtiyacı olan tek şey yazarın ilk cümleleri. Girişi yapılan yazının temasını algılayan yapa zeka geriye kalan kısmı kendi kendine tamamlayabiliyor.

Haberimizi okuduktan sonra kendini tedirgin hisseden yazarların endişe etmesine gerek yok çünkü Mercedes’in edebiyat üzerine bir çalışma yapmak gibi bir planı yok. Mercedes, ilerleyen süreçte sunacağı otomobillerinde yer alacak otonom sürüş sisteminin, her türlü koşulda yoluna devam edebilmesi için tahmin mekanizmasını en yüksek seviyede geliştirmeyi amaçlıyor. Sistem, yaya algılama ve olası kazaların önüne geçilebilmesinde önemli bir adım olarak görülüyor. Sistemin henüz ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmezken biz sizleri “sihirli” dakikalarla baş başa bırakıyoruz.

VİDEO