reklamı kapat

POPÜLER

Meta Mark Zuckerberg LOG Tasarım

Meta, AR/VR dünyasının Android’i olmayı umuyor

Birden fazla platformun başında yer alan Meta, AR/VR dünyasının Android’i olmayı umuyor, Vision Pro için umutlu görünüyor.

Yeni çıkan haberlere göre Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Apple’ın ilk aşamada sadece ABD’de alınabilecek Vision Pro’sundan herhangi bir endişe duymuyor, aksine ürünün yüksek fiyatına rağmen alana çok daha fazla kişiyi ve içerik / uygulama üretimi özelinde yeni şirketi çekeceğine inanıyor. Aktarıldığı kadarıyla Meta çalışanları hazırladıkları Quest başlıkların ve kurdukları yazılım ekosisteminin, alanda Apple’a karşı en büyük alternatifi oluşturduğunu ve temelde Google imzalı Android işletim sisteminin akıllı telefon tarafında oynadığı rolü doldurduğunu düşünüyor. Kendi başlıkları ile Google’ın Android telefonlar ile yaptığı gibi daha fazla kişiye ulaşan ya da hitap eden çünkü düşük fiyatlar belirleyen Meta, biliyorsunuz adını AR/VR tarafının geleceği olarak gördüğü Metaverse kavramı özelinde değiştirdi ve bu alana şimdiye kadar gerçekten devasa yatırımlar gerçekleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Meta’nın sanal / karma gerçeklik başlığı Meta Quest 3, bizim gündemimize en son sayfanın altına izleyebileceğiniz video ile gelmişti. Bu videoda ürünün direkt olarak “AR” artırılmış gerçeklik deneyimi gözler önüne seriyor. Bu videoya göre başlık içinde bulunan ortamı inanılmaz iyi şekilde algılıyor ve haritalandırıyor. Bu sayede sanal olarak eklenen objeler, ortamdaki her şey ile çok gerçekçi şekilde etkileşime giriyor.

Videoda bu süreç bir otomobil ile gösteriliyor, eklenen sanal otomobil sizin de görebileceğiniz üzere ortamdaki hemen her objeden etkileniyor. El / parmak algılama performansının da çok iyi olduğu görülen ürün, gerçek ile sanalı harmanlama konusunda en iyi performans modeli olacak gibi görünüyor. 499 dolarlık bir başlangıç fiyatı bulunan ürün, içten dışa yapılan tasarım güncellemeleri ile beraber yerini aldığı Quest 2’den yüzde 40 oranında daha ince ve aynı zamanda hafif. Bu detayı gerçekten çok önemli olan ve Quest 2 ile aynı batarya ömrünü sunduğu aktarılan ürün, gücünü Qualcomm imzalı Snapdragon XR2 Gen 2 işlemciden alıyor ve bununla Quest 2’ye oranla 2 kat daha yüksek yerleşik grafik performansı sunuyor.

Mark Zuckerberg’in “şimdiye kadar ürettiğimiz en güçlü başlık” dediği model, bünyesinde keskin görüntüler sağlayan yüksek çözünürlüklü ekranlar (2064×2208 piksel LCD. Görüş alanı yatayda 110 derece, dikeyde ise 96 derece) taşıyor. Sanal ile gerçeği önündeki kameralar (Toplam dört adet) ve derinlik sensörüyle harmanlayan ürün, yenilenmiş kontrolcüleri ile daha fazla geri bildirim ya da başka bir deyişle hissiyat getiriyor. Bu kontrolcüler taşıdıkları titreşim motorları ile sanal unsurlar ile olan etkileşimi daha önce hiç olmadığı kadar iyi şekilde hissetmenize imkan tanıyor.

Meta haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli