reklamı kapat

POPÜLER

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ameliyat oldu

Instagram, Facebook, WhatsApp ve Threads’in çatı şirketi olan Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg ameliyat oldu.

Dünyanın en zengin insanlarından Mark Zuckerberg, kişisel Instagram hesabından yukarıdaki sürpriz fotoğrafları paylaştı ve şunları söyledi: “Antrenman sırasında ACL’mi yırttım (Anterior Cruciate Ligament / ACL yani ön çapraz bağ) ve yenilemek için girdiğim ameliyattan yeni çıktım. Benimle ilgilenen doktorlar ve ekip için minnettarım. Gelecek yılın başlarında rekabetçi bir MMA dövüşü için antrenman yapıyordum, ancak şimdi bu biraz ertelenmiş oldu. Yine de iyileştikten sonra bunu yapmayı dört gözle bekliyorum. Sevgi ve desteğiniz için hepinize teşekkürler.” Son dönemde Elon Musk ile bir dövüş maçına çıkacak haberleriyle sık sık gündeme gelen ancak son aşamada bundan Musk süreçte çok ciddi olmadığından vazgeçen Zuckerberg, uzun zamandır birçok Ju Jitsu turnuvasına katılıyor ve önemli başarılar elde ediyordu. Geçtiğimiz aylarda zorlu “The Murph Challenge” başarısıyla da gündeme gelen Zuckerberg, mücadeleye fiziksel olarak Musk’tan çok daha hazır durumdaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mark Zuckerberg ve yukarıdaki fotoğraflarda görebileceğiniz eşi Priscilla Chan, bundan önce sağlık odaklı büyük bir duyuru yapmıştı. Zuckerberg ve Chan tarafından yıllar önce kurulan The Chan Zuckerberg Initiative (CZI) isimli vakıf, uzun zamandır sağlık tarafına odaklanıyor ve buradaki araştırmalar için milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Çok öne çıkmasa da arka planda önemli çalışmalar yapan CZI, geçtiğimiz aylarda büyük bir paylaşım ile gündeme gelmişti.

O zaman aktarıldığı kadarıyla vakıf sağlık alandaki araştırmalar için devasa bir bilgisayar / sunucu sistemi kuruyor. Bu 1.000’den fazla yapay zeka hesaplama gücü yüksek H100 GPU’nun bir araya getirileceği sistem sayesinde vakıf, araştırmacıları bu yüzyılın sonuna kadar tüm hastalıkların iyileştirilmesine, önlenmesine veya yönetilmesine yardımcı olabilecek çığır açan yeni keşifler hedefliyor.

Mark Zuckerberg adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın