reklamı kapat

POPÜLER

Michael Dell ve ortakları 24,4 milyar dolara Dell hisselerini satın aldı

Dell‘in halka açık hisselerinin satın alınacağı bir süredir konuşuluyordu. Nihayet bugün resmi açıklamalar geldi. Şirketin kurucusu Michael Dell ve ortakları yaptıkları 24,4 milyar dolarlık satın almayla şirket hisselerinin tamamına sahip oldu ve şirket tamamıyla özel bir yapıya kavuştu. Karar, dün akşam toplanan Dell’in yönetim kurulunda görüşüldü ve kabul edildi.

Dell’in hisselerini satın almak için para veren ortaklar arasında 2 milyar dolarla Microsoft ve 1 milyar dolarla bir özel sermaye şirketi olan Silver Lake Partners da yer aldı. Reuters’a göre Dell hissedarları, satın alma süreci sonunda hisse başına 13,65 dolar alacak ve Michael Dell yeni yapılanmada da yönetimdeki bir numaralı adam olacak.

Beklenen bu gelişme kimi çevrelerce olumlu kimi çevrelerce ise olumsuz bir şekilde yorumlanıyor. Şirketin karar alma sürecini hızlandıracağı ve hissedarlara danışmadan çeşitli adımlar atılabileceğini savunanlar olduğu gibi, satın almanın şirketin içinde bulunduğu durumu düzeltmeyeceği, sadece şirkete biraz daha zaman kazandıracağını söyleyenler de var.