reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft, 8 Nisan’da çıkması beklenen Windows 8.1 güncellemesini sızdırdı


Windows 8.1‘in ilk güncellemesini geçtiğimiz günlerde duyuran Microsoft‘un bu güncellemeyi önümüzdeki ay yayınlaması beklense de, geçtiğimiz ay The Verge’de yer alan ve bizim de yer vermiş olduğumuz çeşitli iddialara göre güncellemenin 11 Mart’ta kullanıma sunulması olasılığı da mevcuttu. Ancak bugün edinilen bilgilere göre yeni güncelleme resmi yayın tarihinden önce, hem de Microsoft’un kendisi tarafından sızdırıldı.

windows_update_leak
Aslında aşamalar halinde kullanıcılara sunulması planlanmış olan güncellemenin nihai sürümüne Microsoft’un Windows Update hizmeti üzerinden erişilmiş. Toplamda altı güncellemeden oluşan paketin toplam boyutu yaklaşık 761 MB. Windows 8 uygulamalarını görev çubuğunda gösterme seçeneği, görev çubuğunu Windows 8 tipi uygulamaların üzerinde gösterebilme imkanı ve uygulamaları simge durumuna küçültme, kapatma veya tutturma imkanı veren başlık çubuğu gibi yenilikler getiren güncellemenin öncelikle klavye ve fare kullanıcılarını memnun etme amacı taşıdığı görülüyor. Dahası, dokunmatik ekranlı olmayan cihazlar için başlangıç ekranında bir kapatma düğmesi de bulunacak.
windows updateleak2
Microsoft bu son güncellemeyle Windows 8.1’in kullandığı disk alanında da değişiklik yapıyor. Yeni güncellemeyle PC üreticileri sadece 1 GB RAM ve 16 GB depolama alanı bulunan bilgisayarlar üretebilecek, lisans ücretindeki değişiklik de hesaba katıldığında çok daha düşük maliyetli bilgisayarlar üretmenin mümkün olacağı görülüyor.

Güncelleme MyDigitalLife‘ta verilen bağlantılar üzerinden indirilebildiği gibi, kayıt defterinde bazı değişiklikler yapma yoluyla güncellemenin Windows Update’te erkenden çıkmasını sağlamak da mümkün. Ancak kurulumu deneyen bazı kullanıcılar güncellemenin Windows’un her sürümünde çalışmadığını belirttiğinden, yeni özellikleri erkenden edinmek isteyenlere 8 Nisan’daki resmi sunumu beklemelerini öneriyoruz.