reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft 8,5 milyar dolara Skype’ı satın almaya hazırlanıyor

Geçtiğimiz hafta Google ve Facebook’un Skype’ı satın almaya yönelik planları olduğu dedikoduları ortalarda dolaşıyordu. Lakin Wall Street Journal’ın Microsoft’un Skype için 8,5 milyar dolarlık teklif verdiği haberiyle sular duruldu ve detaylar beklenmeye başlandı. Haberin ardından, konuya ilişkin resmi açıklamanın Microsoft tarafından yarın yapılacağı duyuruldu.

8,5 milyar dolarlık satın alma Microsoft’un en büyük bütçeli satın almalarından biri olacak. Şirket 4 yıl önce online reklamcılık firması aQuantive’i 6 milyar dolara satın almıştı. 663 milyon kullanıcısı bulunan Skype’a ayrılan para da haliyle ondan daha çok. 2005 yılında eBay tarafından 3,1 milyar dolara satın alınan Skype, şirkete beklediği başarıyı getirmemişti ve eBay de bir süre sonra Skype hisselerinin yüzde 70’ini dışarıdan yatırımcılara satmıştı. Microsoft’un şu anki teklifi, 6 yıl önceki bu satın almayı da yaklaşık olarak üçe katlıyor.

Giderek büyüyen Skype’ın geçtiğimiz yılki geliri 860 milyon dolardı. Şirket, bu gelirin üstüne 264 milyon dolar da operasyonel kar eklemişti. Lakin şirketin uzun 686 milyon dolarlık uzun vadeli borcu bulunuyor. Satın almayla birlikte şirket bu borçlardan da kurtulacak.

YORUMLAR