reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’un geleceği bulut servislerinde

Mobil pazarda oldukça sıkıntılı dönemler yaşayan Microsoft, 2016’nın dördüncü mali çeyrek raporunu yayınladı. Yayınlanan rapor Microsoft’un gelecekte daha fazla bulut tabanlı hizmetler geliştirebileceğine işaret ediyor. 

Açıklanan rakamlara göre Microsoft’un bütün bulut servislerini barındıran Intelligent Cloud, geçtiğimiz yıla göre yüzde 7’lik gelir artışı yaşayarak Microsoft’un kasasına 6,7 milyar dolar getirmiş durumda. Teknoloji devinin Amazon Web Services‘in en önemli rakibi olan Azure Cloud’ın ise gelirlerini yüzde 102 arttırması dikkat çekiyor. Microsoft’un bulut servislerindeki bu ciddi yükselişinin önümüzdeki dönemlerde de sürmesi bekleniyor.

Bulut servislerinde işler gayet iyi gitse de mobil tarafa baktığımızda okların rengi kırmızıya dönüyor. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 71’lik bir düşüş yaşandığı ifade ediliyor. Surface geçtiğimiz yıla göre yüzde 9’luk bir artış yaşarken üye sayısı yüzde 33 oranında artan Xbox Live’ın 49 milyon kullanıcıya eriştiği belirtiliyor.

Genel tabloya baktığımızda Microsoft’un bu mali çeyrekte 20,6 milyar dolar gelir ve 3,1 milyar dolar kar elde ettiği görülüyor. Geçtiğimiz yıl 22,1 milyar dolar gelir açıklayan Microsoft’un gelirlerindeki düşüşü gelecek dönemlerde bulut servislerinin gelirleriyle tersine çevirmesi bekleniyor.