reklamı kapat

POPÜLER

Mitsubishi’nin ilk otomobili Model A, 100. yıla özel eşsiz bir projeyle geri dönüyor

Japon otomobil tarihi için oldukça önemli bir araç olan Model A, Mitsubishi’nin 100. yılına özel olarak eşsiz bir projede hayata dönüyor.

Son dönemlerde aldığı radikal kararlar gündeme gelen Mitsubishi emisyon skandalının ardından tekrar ayağa kalkmaya çalışıyor. Efsane modeli Lancer’ı üretimden kaldırma kararının ardından spor otomobil modeli Eclipse’nin adıyla bir SUV modeli çıkartan marka için 2017 yılı oldukça önemli. Nereden Nereye serimizde de tarihçesine kısa bir yolculuk yaptığımız marka oldukça köklü bir geleneğe sahip. 1870 yılında Yataro Iwasaki tarafından gemi üretimi yapan bir şirket olarak kurulan Mitsubishi’nin otomobil serüveni 1917 yılında başlamıştı. O yıl üretilen 35 beygirlik Model A Mitsubishi’nin yanı sıra Japonların ilk seri üretim otomobil modeli oldu. 1922 yılına kadar prototipler dahil olmak üzere sadece 22 otomobil üreten marka her geçen gün büyüyerek zamanla dünyanın önemli üreticilerinden birisi haline geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2017 yılı itibarıyla 100 yıllık bir otomobil geleneğini geride bırakacak olan Mitsubishi bunu çok özel bir projeyle kutlamaya hazırlanıyor. Günümüz motor teknolojisinin markanın ilk modeliyle harmanlandığı bu projede Model A ve hibrit motor bir araya getiriliyor. Mitsubishi’nin West Coast Custom ekibiyle ortak yürüteceği projede markanın SUV modeli Outlander‘ın hibrit versiyonunda yer verdiği 2.0 litrelik içten yanmalı motorla birlikte iki adet elektrik motoru Model A’nın güç ünitesi olarak kullanılacak. Dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip olacak olan özel üretim Model A’dan sadece bir adet yapılması bekleniyor.