reklamı kapat

POPÜLER

ModNation Racers incelemesi

 - Güncelleme: 18 Ağustos 2010 14:54

Yani, salt bir yarış oyunu değil, adeta bir oyun platformu olmuş ModNation Racers. Düşünün ki kendi yarışçınızın ve aracınızın yanında kendi pistlerinizi bile en ince ayrıntısına kadar tasarlayabiliyorsunuz.

MİKRO MAKİNELER
ModNation Racers basit bir yarış oyunu gibi görünse de şapkasında bundan çok daha fazlasını barındırıyor. Oyunun ana menüsü bile bu konsepte uygun olarak tasarlanmış. Oyunu konsolunuza takıp çalıştırdığınız zaman, paddock benzeri bir mekanda herhangi bir araçla gezinmeye başlıyorsunuz. Her bir durak, bir alt menüye açılıyor. Buradan hemen yarışmaya başlayabilirsiniz elbette ancak size tavsiyem ilk önce kendinize özel bir karakter ve araç yaratmanız. Tasarım menülerinin altında sizi resmen bir derya bekliyor. Biz ilkin bir karakter yaratma olayına girdik ve karşılaştığımız detaylı seçenekler bizi şaşkına çevirdi. Öncelikle şablon bir karakter alıyor ve üzerinde uğraşmaya başlıyorsunuz. Karakterinizi tasarlamaya başlamadan önce menü sistemini bir incelemenizi öneriyoruz çünkü detay seviyesinin içinde kaybolmanız olası. Bu menüler altında karakterinizin nasıl görüneceğini en ince detayına kadar belirleyebiliyorsunuz. İlginç skin’lerden, saç modellerine; çeşit çeşit aksesuarlardan, dövmelere kadar ne ararsanız var. Oyunun veritabanındaki çeşitler yetmediyse internet üzerinden de yeni setler indirme şansınız var. Karakterinizi ve oyun tarzınızı aynen yansıtabiliyorsunuz oyuna. Karakterimizi yarattıktan sonra sıra araç tasarlamaya geliyor. İnanın bu tasarım süreci en az yarışmak kadar eğlenceli. İlk önce aracınızın gövdesini seçmeniz gerekiyor. Burada spor gövdelerden, klasik muscle car gövdelerine kadar türlü seçenekler mevcut. Ancak asıl eğlence aracın aksesuarlarını belirlemeye gelince yaşanıyor. Yahu, hangi çılgın yapıcının aklına motor yerine atan bir kalp, koltuk yerine klozet koymak gelir ki? Ortaya öyle farklı tasarımlar çıkarıyorsunuz ki online olarak oynasanız bile iki aynı tasarımın birbiriyle yanyana gelmesi mümkün değil. Oyunun aşmış özelleştirme seçenekleri pist yaratma seçeneklerine de yansımış. Oyunun içinde gelen parkurlardan sıkılırsanız yepyeni pistler yaratma ve bu çalışmaları online olarak diğer oyuncularla paylaşma şansınız var. Tüm bu tasarım seçeneklerini seçmek ve kullanmak gayet kolay. Oyunun  arayüzü tam bir tasarım harikası, bu nedenle asla menülerde kaybolmuyorsunuz. Bunca seçeneğin arasında kendinizi yitirmek gayet mümkünken, yapımcılar sade ve kullanışlı bir arayüz ile bu sorunu aşmışlar. Kısacası oyunun asıl amacı yarışmakken, harikulade tasarım seçenekleri sayesinde karakter, araç ve pist yaratma olayı bambaşka bir boyut kazanıp oyunun en eğlenceli kısmı haline gelmiş diyebiliriz. Ancak yarışmak da en az bir şeyler tasarlamak kadar eğlenceli.

SADECE SİZE ÖZEL
ModNation Racers, canlı, enerjik ve renkli yarışlar vadediyor. Bu oyun kesinlikle bir Need for Speed ya da Gran Turismo değil. Bunun yerine son hızda giderken yolla ve rakiplerinizle aklınıza gelebilecek en uçuk şekilde mücadele etmek zorundasınız. Parkurlarda çeşitli tuzaklar var örneğin. Kaptırmış giderken, kendinizi bir anda dipsiz bir kuyuda bulabilirsiniz ya da kafanızın üzerine bir şeyler düşebilir. Hiçbir şey olmasa bile rakiplerinizin hışmına uğrayabilirsiniz. Pistte yarışırken etraftaki kutuların içinden çıkan silahları rakiplerinizin üzerinde kullanabiliyorsunuz. Bu silahlar da oldukça değişkenlik gösterebiliyor. Kimisi sizi uzağa ışınlarken, kimisiyle rakiplerinizin tepesinde şimşekler çaktırabiliyor. Her bir silahın üç seviyesi bulunuyor. Eğer sabredip üç adet kutu toplarsanız elinizdeki silahın en güçlü haline ulaşmış oluyorsunuz. Ardındansa rakiplerinizi darmadağın ediyorsunuz.

KIZDIRIN ONLARI
Oyun tamamen ve saf bir şekilde eğlenceye odaklanmış. Eğlenceyle aranıza hemen hiçbir şey girmiyor. Elbette ki belli taktikler geliştirmek zorundasınız ancak bunlar da öyle uçuk şeyler ki asla sıkılmıyorsunuz. Gelgelelim oyunun asıl tadı arkadaşlarınızla birlikte oynarken ortaya çıkıyor. Online olarak oynama şansınız var ancak geniş ekran bir HDTV üzerinde 4 kişiye kadar oynamanın tadı bambaşka. Çünkü rakiplerinizle kapışırken onların verdiği tepkileri ilk elden izlemek harika. Eğer online olarak oynayacaksanız da mutlaka bir adet Bluetooth kulaklığı tavsiye ediyoruz.

EDİNMEK GEREK
ModNation Racers, son zamanlarda rastladığımız en uçuk ve eğlenceli oyun diyebiliriz. Sony Computer Entertainment’ın LittleBigPlanet ile birlikte eğlenceli ve casual oyun atağı tam gaz devam ediyor. Bu tarz özel oyunlar PlayStation 3 platformunun değerini gitgide artırıyor. Konsolu artık sadece aile oyunları oynamak isteyenler de rahatlıkla edinebilirler. Biz de artık heyecanla PlayStation Move’u bekliyoruz. Move desteği ile birlikte ModNation Racers oynamak harika bir deneyim olacak.

Her ne kadar arcade tarzı da olsa oyunda hız duygusunu sonuna kadar yaşıyorsunuz. Gazlayıp gidin ama gazlarken de dikkatli olun. Her an arabanızın ya da sizin başınıza bir şey gelebilir.

Kendinize özgü ve özel görünmek istemez misiniz? ModNation Racers buna sonuna kadar izin veriyor. Online ortamlara çıkmadan önce aracınızı ve karakterinizi detaylı bir şekilde tasarlayın.

Pistler yaratın ve bunları insanlarla mutlaka paylaşın. Parkur tasarlamak diğer özelleştirme seçenekleriyle uğraşmak kadar eğlenceli. Aynı zamanda diğer oyuncuların tasarladığı parkurları da indirip deneyebilirsiniz.

Oyunda çok farklı oyun modları bulunuyor. Tek kişi oynarken de, arkadaşlarınızla takılırken de seçebileceğiniz onlarca farklı oyun modu var. İşin aslı yarışmak olsa da oyuna büyük zenginlik katmış bu seçenekler.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
UNITED FRONT GAMES

DAĞITICI
SONY

PLATFORM

PS3, PSP

İLGİLİ HABERLER