reklamı kapat

POPÜLER

Oyun konsolunda yeni dönem: PlayStation Vita

E3 hızlı başladı. Sony, düzenlediği toplantıda bir süredir haberlerini aldığımız, teknik özellikleri hakkında bilgilere sahip olduğumuz yeni taşınabilir oyun konsolunu tanıttı. Önceleri NGP olarak geçen ama PlayStation Vita adıyla piyasaya çıkacak olan cihaz, yüksek çözünürlüklü OLED ekrana, iki yüzünde de touchpad’lere, SIXAXIS hareket sensörüne, iki analog kontrol çubuğuna ve ve artırılmış gerçeklik oyunlarının oynanabilmesi için önde ve arkada iki adet kameraya sahip.
PlayStation Vita
Toplantıda Vita’ya özel oyunların demoları da gösterildi. Bunlarda arasında en dikkat çekenler ön ve arka kameradan hareket sensöründen ve kontrol çubuklarından başarıyla yararlanan Uncharted ve PS3’teki keyfi tartışılmaz olan ve touchpad’le yönetilen bölüm editörüne sahip LittleBigPlanet oldu. Vita’nın bir başka özelliği ise oynanmaya başlanan oyuna PS3 üzerinde devam etmeye izin vermesi. Bu özellik, bulut tabanlı bir sistemle save dosyalarının cihazlarla senkronize olması sayesinde çalışıyor. Sony’nin Cross-play olarak lanse ettiği bir diğer özellik ise aynı oyunun PS3 ve Vita üzerinde karşılıklı olarak oynanabilmesine olanak sağlıyor. Cihazın piyasaya çıkmasıyla birlikte aralarında Tekken, Street Fighter X, ModNation Racers ve Wipeout’un da bulunduğu 80 civarında yeni oyunun Vita versiyonlarının oyunseverlerin beğenisine sunulacağı belirtiliyor.
PlayStation Vita
PlayStation Vita
Vita, Wi-Fi ve Wi-Fi/3G seçenekleriyle piyasaya çıkacak. Bu sayede online oyun zevki her yerde her ortamda taşınabilir konsollara da taşınacak. 3G için Sony’nin Amerika’da iş birliği yapacağı operatör AT&T. Oradakiler bu tercihten pek memnun değil ama orası bizi pek ilgilendirmiyor. Noel döneminde piyasaya çıkacak olan Vita’nın fiyatları ise Wi-Fi’lı model için 249 dolar / 299 euro, 3G/Wi-Fi’lı model için ise 299 dolar / 299 euro.
PlayStation Vita

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Oyun konsolunda yeni dönem: PlayStation Vita” için bir cevap

  1. Fatih dedi ki:

    Güzel haber merakla bekliyorum. Yalnız bir şeyi de eklemeden geçemeyeceğim. PSP 2 nin tasarımının işe yaramadığını SONY de farketmiş olmalı ki Vita’nın tasarımı PSP tasarımına çok benzer tutulmuş ve iyi de yapmışlar.