reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 4 kısmen de olsa gün yüzüne çıktı

Oyun tutkunlarının oldukça uzun süredir beklediği etkinlik gerçekleşti ve Sony, popüler oyun konsolu PlayStation’ın 4’üncü versiyonunun duyurusunu yaptı. Konsolun kendisinin veya fotoğraflarının gösterilmediği etkinlikte PlayStation 4’ün teknik detayları açıklandı ve PS4’le birlikte çıkacak oyunlar ve yeni oyun kontrolörü tanıtıldı. 2013’ün sonlarında, Noel tatili döneminde yurt dışında piyasaya çıkacak olan konsola dair hiçbir fotoğraf gösterilmemesi bir parça hayal kırıklığı yaratsa da konsolun donanım gücü ve yeni özellikleri teselli oldu.

Sony, radikal bir hamleyle PlayStation 3’te kullanılan CPU ve GPU altyapısını tamamen değiştirerek PC’lere daha yakın bir donanıma sahip oyun konsolu ortaya çıkarmış. PlayStation 4, AMD’nin geliştirdiği tek çip formundaki 64 bitlik x86 işlemci kullanıyor. Jaguar mimarisinin ürünü olan bu işlemci içinde 8 adet çekirdek bulunuyor. Yeni AMD Radeon tabanlı GPU ise 1,84 TeraFLOP gücünde grafik gücü sunuyor ve aynı anda 30 bin poligonu işleyebiliyor. Bant genişliği saniyede 64 GB olan 8 GB DDR5 RAM’le gelecek olan konsolda farklı dahili hafıza seçeneklerinin bulunması bekleniyor. Yeni PlayStation 6x hızında Blu-ray, 8x hızında DVD okuyabiliyor. Harici cihazlarla uyumluluk konusunda sıkıntı yaşamamak için konsol üzerinde USB 3.0 ve AUX girişlerine de yer verilmiş. PS4’te bu bağlantıların yanı sıra HDMI çıkışı, analog AV çıkışı, optik ses çıkışı, Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth 2.1 desteği de bulunuyor.

PS4’ün PS3’e kıyasla en önemli yeniliklerinden biri, yükleme sürelerinin uzunluğundan sıkılan kullanıcıları sevindirecek askıya alma/devam etme fonksiyonu. Yalnızca bir düğmeye basarak kullanılabilecek bu fonksiyon ile oyunları açabilmek için her seferinde uzun süre beklemek gerekmeyecek. Yeni konsolda yalnızca indirme ve yüklemeleri kontrol eden ikinci bir çip daha bulunuyor. Bu çip sayesinde konsol kapalı olsa dahi oyunlar indirilmeye devam ediyor ve dijital oyunları daha indirilirken oynamaya başlamak mümkün hale geliyor. Video sıkıştırma özelliği ile de oyuncular oyun oynarken eş zamanlı olarak oynadıkları oyunun videosunu veya oyundan kareleri paylaşabiliyor. Bu sayede oynanan oyun başkaları tarafından aynı anda izlenebiliyor. Bir süre önce Sony tarafından satın alınan Gaikai desteği, konsol üzerinde PS1, PS2 ve PS3 oyunlarının akış olarak oynanmasını sağlıyor. Mevcut PS3 oyunları ne yazık ki doğrudan PS4 üzerinde oynanamıyor. Yine Gaikai aracılığıyla PS4 oyunlarının doğrudan PS Vita üzerinde oynanabilmesi için de çalışmalar yürütülüyor. Uzun vadede, tüm PS4 oyunlarının Wi-Fi üzerinden PS Vita ile oynanabilmesi planlanıyor.

VİDEO