reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 geliştirici sürümü sızdırıldı; konsol bu tasarımla mı gelecek? [Video]

Oyun tutkunları tarafından merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu Sony PlayStation 5 için tasarımı netleştirdiği düşünülen geliştirici sürümü ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamaya göre 2020 sonunda resmi olarak satışa çıkacak Sony PlayStation 5, son dönemde en çok merak edilen ürünler arasında yer alıyor. Peki yeni nesil oyun konsolu nasıl gözükecek? Bunun cevabını sızan bir geliştirici sürümü vermiş olabilir. Burada olabilir diyoruz çünkü henüz bu tasarım için yüzde 100 kesindir denemiyor. Fakat daha önce bu tasarımın patentini alan Sony, ciddi ciddi yeni modeli aşağıdaki bu ilginç tasarımla satışa sunacak gibi duruyor. Geliştirici sürümleri normalden her zaman farklı oluyor (PS4 için öyle olmuştu) ancak alınan patent kafaları karıştırıyor. Son halinin bu kadar kalın ve büyük olması beklenmeyen model, yine de temel olarak V şeklindeki bu gövde tasarımını benimseyecek izlenimi oluşturuyor. Elbette konsolun tasarımından çok “iç güzelliği” yani taşıdığı donanımı önem arz ediyor. Ancak yine de kişiler sürekli olarak televizyonlarının altında ya da masalarının üzerinde duraca bir ürünün güzel olmasını istiyor / bekliyor.

Sony Playstation 5

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için çok daha önemli olan teknik detaylar işe şu şekilde

Tekrar hatırlamak adına yeni nesil oyun konsolu gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. Yüksek hızlı SSD depolama birimi ile konsolun oyunları çok ama çok daha seri yükleyeceği de sürekli olarak tekrarlana detaylarda arasında. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Dualshock 5 hakkında da Sony’nin verdiği bazı bilgiler bulunuyor. Yeni kontrolcünün “haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler sunacağı aktarılıyor. Yeni kontrolcüde en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tektik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor.

Hepsine ek olarak PlayStation 5’in 450-500 dolar arasında çıkacağı da sızanlar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceğin fiziksel konsollar yer almıyor