reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 4’e özel yeni nesil kontrolör: DUALSHOCK 4

Sony, PlayStation 4 etkinliğine hepten eli boş gelmedi ve yeni nesil oyun konsolunun kontrolörü DUALSHOCK 4’ü tanıttı. Görünüm olarak DUALSHOCK 3’e oldukça benzeyen yeni kontrolör, eski modele göre daha minimal ve estetik bir tasarıma sahip. Hassas six-axis sensörü ile hareketleri algılayabilen kontrolör üzerinde daha rahat bir kontrol için iç bükey olarak tasarlanmış iki analog çubuk ve yine daha rahat kontrol amaçlayan yeni R2/L2 düğmeleri yer alıyor. Yeni eklenen seçenekler düğmesi, eski kontrolördeki “Başlat” ve “Seç” düğmelerinin fonksiyonlarını bir araya getiriyor. Yeni kontrolör, PS4’ün paylaşım özelliklerini kolay ve hızlı bir şekilde kontrol etmeye yarayan bir “Paylaş” düğmesine de sahip. Bu düğme aracılığıyla oyuncular oynadıkları oyunları Ustream gibi sitelerde akış olarak paylaşabiliyor. Örneğin oyunun zor bir yerinde kalan oyuncular video akışı başlatarak arkadaşlarından yardım, ipucu alabiliyor. Yine bu düğme aracılığıyla oyundan alınan bir ekran görüntüsü Facebook ve benzeri sosyal ağlara yüklenebiliyor.
DUALSHOCK 4
DUALSHOCK 4’ün üst kısmında yer alan LED barı oyuncuları birbirinden ayırmak ve oyun içindeki karakterlerle eşlemek için farklı renklerde ışık veriyor. Bu ışıklar ayrıca oyun esnasında alınan darbeleri veya sağlık durumunu gösterecek şekilde yanıp sönüyor. Kontrolörle birlikte yeni geliştirilen ve üç boyutlu algılama yapabilen ikili kamera da geliyor. 720p çözünürlüğündeki kamera, alan derinliği ölçümü yapabiliyor ve DUALSHOCK 4 üzerindeki ışıkları takip ederek oyuncunun konumunu ve hareketlerini takip ediyor. Dahili dört adet mikrofonla çok daha tutarlı bir ses algılama yapabilen kamera PlayStation Move’u da destekliyor.
Camera
Yeni kontrolörün ön yüzünde giriş aracı olarak ufak bir dokunmatik alan bulunuyor. Oyunlardaki etkileşimi artırmayı amaçlayan bu alanın haricinde DUALSHOCK 4’te yüksek kalitede ses için dahili hoparlör ve kulaklık girişi de yer alıyor. PS4’le birlikte gelecek olan ve kontrolöre bağlanabilecek kulaklık ise özellikle çevrim içi oyunlarda oyuncuların birbirleriyle iletişimde kalmasına yardımcı oluyor.
Camera