reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Nintendo yeni oyun konsolu Wii U’yu tanıttı [Video]

E3 oyun fuarında sahne sırası dün Nintendo’daydı. Nintendo, oyunseverleri hayal kırıklığına uğratmadı ve bir süredir konuşulan yeni oyun konsolunun duyurusunu yaptı. Bir adet konsol ve üzerinde 6,2 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran bulunan bir kontrolörden oluşan yeni cihazın adı Wii U. Wii’nin elden geçirilmiş bir versiyonu olan Wii U, grafik ve oyun performansı açısından birçok yenilik vadediyor.
Wii U
Wii U’nun konsolu 1080p Full HD çözünürlük destekliyor ve bu görüntü HDMI bağlantısı aracılığıyla televizyona aktarılabiliyor. Görüntü aktarımı için kompozit, komponent ve S-video bağlantı noktaları da kullanılabiliyor. Cihaz içinde ne boyutta olacağı belirtilmeyen dahili flash bellek yer alıyor. SD kartlar veya harici sabit disklerle hafıza artırmak mümkün. Orijinal Wii’de olduğu gibi Wii U da gücünü IBM’in işlemcilerinden alıyor. Grafik performansı ise AMD’ye emanet. Konsol üzerinde 4 adet USB 2.0 bağlantı noktası bulunuyor. Konsola ait oyunların “tescilli yüksek yoğunluklu optik disk”lerle kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor. Wii U’nun, Wii oyunlarını da sorunsuz olarak oynatacağını belirtelim. Yeni konsolda Wii’ye ait kontrolör, nunchuck ve balance board’lar da kullanılabiliyor.
Wii U
Ve geldik Nintendo’nun Wii U ile birlikte getirdiği en büyük yeniliğe: 6,2 inçlik dokunmatik ekrana sahip kontolör. Üzerinde ekran haricinde mikrofon, jiroskop, akselerometre, ikili analog kontrol çubuğu, iki üst düğme, iki tetik, ön yüz kamerası ve stylus bulunuyor. Bu kadar özelliğe sahip olmasına rağmen kontrolörün yeni nesil bir taşınabilir oyun konsolu olduğunu düşünmeyin. Cihaz yalnızca Wii U ile birlikte kullanılabiliyor. Kontrolör ile konsolun bağlı olduğu televizyon ekranından bağımsız olarak oyun oynanabiliyor hatta görüntülü sohbet yapılabiliyor. Kontorlör üzerindeki (çözünürlüğü henüz belli olmayan) 16:9 ekran, televizyonda oyun oynarken oyunların üzerindeki çeşitli grafiklerin, bilgilerin görüntülenmesini sağlıyor. Bu da büyük ekranda dikkat dağıtan şeylerin azalmasını sağlıyor.
Wii U
Wii U, eski Wii’nin çizdiği naif konsol çizgisinden uzaklaşıp daha hardcore oyunculara hitap eden bir konsol havasına sahip olacak gibi görünüyor. Bunun en büyük ispatı da Batman: Arkham City, Assassin’s Creed, Dirt, Ghost Recon Online, Tekken, Metro Last Light, Aliens Colonial Marines, Ninja Gaiden 3: Razor’s Edge ve Darksiders II gibi sert ve bol kanlı oyunların Wii U’da oynanabilecek olması. Konsol 2012 içinde piyasada olacak ve bu zaman zarfında birçok yeni oyun daha listeye eklenecek.

Advertisement