reklamı kapat

POPÜLER

Lion, bilgisayar kullanım tarzını değiştirmek için geliyor

Hasta haline bakmadan, yemeyip içmeyip tüm akşamını Apple’a ayıran Steve Jobs, WWDC’de yeni işletim sistemi OS X Lion’a ilişkin detayları da paylaştı. Bilgisayar kullanımını değiştirecek yeni özelliklere sahip olduğu belirtilen Lion, Temmuz ayında Mac kullanıcılarıyla buluşacak. Bu buluşmanın öncesinde Lion’ın getirdiği belli başlı yeniliklere ve farklılıklara bir bakalım.
Multi-Touch Gestures
Çoklu dokunma jestleri: Lion’a yeni eklenen dokunma jestleriyle, kullanıcılar touchpad’leri aracılığıyla çok daha doğrudan ve etkili bir biçimde uygulamaların içinde işlem yapabilecek. Daha esnek ve gerçekçi bu jestlerle sayfa veya fotoğrafa zoom yapma veya tam ekranda kaydırma gibi fonksiyonlar daha kolay yerine getirilebilecek.
Full-Screen Apps
Tam ekran uygulamalar: OS X Lion, Mac’lerin devasa boyutlara varabilen ekranlarından sonuna kadar yararlanabilmeniz için tam ekran kullanılabilen uygulamalar sunuyor. Aynı anda birden çok etkinliği tam ekrana yayabiliyorsunuz veya tek bir uygulama ile ekranınızı kaplayabiliyorsunuz. Tam ekrandayken uygulamalar arasında geçiş yapmak ve masaüstünü görüntülemek de oldukça kolay.
Mission Control
Görev kontrolü: Tam ekran uygulamaları, Dashboard’u, Expose’yi ve Spaces’i tek ekranda kullanıcıların karşısına çıkartan bir arayüz olan Mission Control, bilgisayarınızda olup biteni görmek için hazırlanmış bir merkez.
Mac App Store
Mac App Store: Mac’lere özel uygulamalar indirmek için en iyi yol olan Mac App Store da Lion X ile birlikte artık Mac’lerde. Yüzlerce ücretli ve ücretsiz uygulamayı doğrudan Mac’lere indirebileceğiniz Mac App Store, giderek zenginleşen yapısıyla ilgiyi hak ediyor.
Launchpad
Launchpad: Mac’inizde yüklü olan uygulamaları görüntülemek ve yönetmek için geliştirilmiş bir özellik olan Launchpad, uygulamalarınızı isteğinize göre sıralamanızı, gruplamanızı, klasörlemenizi veya silmenizi sağlıyor. Mac App Store’dan indirdiğiniz tüm uygulamalar da otomatik olarak Launchpad’de görünüyor.
Resume
Resume: Resume özelliğiyle kapattığınız veya istemeden kapanan uygulamalarınızı yeniden açtığınızda kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.Yazılım güncellemeleri yaptığınızda da artık içinde olduğunuz dokümanı, işlemi kapatmanız gerekmeyecek. Uygulamayı kapatıp açtığınızda her şeyi bıraktığınız yerde, bıraktığınız gibi bulacaksınız.
Auto Save & Versions
Auto Save & Versions: Artık Mac’inizde bir dosya üzerinde çalışırken veri kaybı endişesiyle devamlı kayıt komutunu kullanmanız gerekmeyecek. Lion sizin yerinize bunu otomatik olarak yapacak. Versions ise herhangi bir sorun esnasında kapanan dosyanızı açtığınızda size dokümanların en son değişiklik yapılmış versiyonlarını yan yana sunacak. İstediğinizi seçip, kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.
AirDrop
AirDrop: Hemen yakınınızdaki kişilerle kolayca dosya paylaşmak istemez misiniz? AirDrop ile artık bu mümkün. Üstelik herhangi bir Wi-Fi bağlantısına, karışık ve özel ayara ihtiyaç duymadan. Tek yapmanız gereken AirDrop ikonuna tıklamak, 10 metre mesafedeki diğer AirDrop kullanıcılarını görebileceğiniz listeden istediğiniz kişiyi seçmek ve istediğiniz dosyayı şifreli olarak ona göndermek.

YORUMLAR