reklamı kapat

POPÜLER

iOS 5, birçok yeniliği ve kolaylığı beraberinde getiriyor

Apple’ın WWDC etkinliğinin sahnesinde dün akşam CEO Steve Jobs vardı. Sağlık sorunları nedeniyle şirketin başında durmayan Jobs, Apple’ın yeniliklerinden iCloud, iOS 5 ve OS X Lion ile ilgili detayları geliştiricilere anlattı. Sürpriz yapılıp duyurulması beklenen yeni iPhone’la (4S veya 5) ilgili olarak ise herhangi bir bilgi vermedi. Etkinliğin en önemli kısmını tabii ki iOS 5 ve sunduğu 200 yeni özellik oluşturdu. Biz de iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 ve iPod Touch’a (3. ve 4. nesil) yüklenebilecek olan ve sonbaharda yayınlanması planlanan yeni işletim sistemine ve getirdiklerine biraz göz atalım isterseniz.
Notification Center
Notification Center: Bu özellikle artık iOS’li cihazınızdaki tüm bildirimleri tek bir ekran üzerinden görüntüleyebileceksiniz. Yeni e-posta, mesaj, arkadaşlık istekleri bu merkezde sıralanacak. Yukarı aşağı kaydırma suretiyle bildiirimler arasında gezebileceksiniz. İstediğiniz bildirimlerin bu ekranda görünmesini, istemediklerinizin görünmemesini de ayarlayabileceksiniz.
iMessage
iMessage: Apple, SMS kullanmadan mesaj göndermeye yarayan uygulamalardan sıkılmış olsa gerek ki tüm cihazları arasında ücretsiz mesajlaşma imkanı sağlayan iMessage’ı yeni işletim sistemine ekledi. iOS 5 ile birlikte gelecek olan servis, iOS 5 işletim sistemine sahip tüm cihazlar arasında Wi-Fi veya 3G üzerinden ücretsiz mesajlaşmaya izin veriyor. Üstelik bu mesajlarda yalnızca metin değil, şarkı, fotoğraf, video, kontak ve konum da gönderebiliyorsunuz.
Newsstand
Newsstand: Abone olduğunuz dergi ve gazeteleri derli toplu bir şekilde görebilmenizi sağlayan Newsstand, tüm yayınları kolayca erişilebilecek bir şekilde klasörde tutuyor. Ayrıca App Store’da yalnızca dergi ve gazete aboneliklerine özel bir bölüm açılıyor.
Reminders
Reminders: Bir şeyleri unutmamanız gerektiğinde artık ilk başvuracağınız yer Reminders olacak. Yapmanız gereken ne varsa yer ve zaman bilgisiyle buraya kaydetmeniz mümkün. Reminders’ın kullanışlı özelliklerinden biri, konum tabanlı olarak hatırlatma yapabilmesi. Yani marketten süt almanız gerekiyorsa ve siz o esnada market yakınlarından geçiyorsanız Reminders hemen sizi uyarıyor. Yeni servisin iCal, Outlook ve iCloud ile entegre bir şekilde çalıştığını belirtmeye gerek yok sanırız. iCloud entegrasyonunun bir diğer artısı ise paylaşılan bir “yapılacak” görevinin başkaları tarafından da güncellenebilmesi. Örnek olarak, alışveriş listenize, eşiniz, sevgiliniz, çocuklarınız da ekleme yapabilecek ve siz bunu anında görebileceksiniz.
Twitter
Twitter: En gözde sosyal medya aracı olan Twitter da artık iOS’le tam bir entegrasyon içinde. Ayarlar menüsü altından Twitter hesap bilgilerinizi bir kez girerek Safari, Fotoğraflar, Kamera, YouTube veya Haritalar üzerinde Twitter’ı kullanabiliyorsunuz. Kamera ile çektiğiniz fotoğrafı veya Haritalar’da bulunduğunuz konumu anında Twitter’da paylaşabiliyorsunuz.
Camera
Camera: iPhone’un karema özellikleri iOS 5’le daha da gelişiyor. Artık ekran kilitli olsa bile Camera uygulamasına kolayca ulaşmak mümkün olabilecek. Birçok kullanıcının şikayetçi olduğu deklanşör tuşunun bulunmayışı sorunu da gideriliyor. Artık Camera açıkken ses açma düğmesi deklanşör işlevi görüyor. Şayet iCloud’da Photo Stream özelliği de devredeyse çektiğiniz fotoğraflar otomatik olarak diğer cihazlarınıza da indiriliyor.
Photos
Photos: Artık çektiğiniz fotoğrafları birkaç işlemle çerçevelenmeye hazır hale getirebilirsiniz. Kesme, döndürme, iyileştirme ve kırmızı göz engelleme fotoğrafların yeni sahip olduğu fonksiyonlar. Cihazınız üzerinde fotoğraflarınızı albümler haline de getirebilirsiniz.
Safari
Safari: Yenilenmiş Safari, görüntülenen web sitelerini çok daha sade bir hale getiriyor. Safari Reader, web sitelerindeki yazıları, etraflarında menüler, reklamlar olmadan gösteriyor, bu sayede yalnızca okuduğunuz şeye odaklanabilmeniz mümkün oluyor. Reading List ise internet üzerinde denk geldiğiniz ama o an okumaya fırsatınızın olmadığı sayfaları, yazıları daha sonradan okuyabilmeniz için saklıyor.
PC Free
PC Free: iOS 5’in en önemli yeniliklerinden biri de kullanıcıları herhangi bir bilgisayara olan ihtiyaçtan kurtarması. iPad, iPhone veya iPod touch sahipleri artık cihaz üzerinden cihazlarının aktivasyonunu yapıp ayarlarını yapabiliyor. Ücretsiz iOS uygulamaları doğrudan cihaza indirilebiliyor.

Uyumluluk Tablosu
Uyumluluk Tablosu

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“iOS 5, birçok yeniliği ve kolaylığı beraberinde getiriyor” için 2 cevap

  1. evaletleri dedi ki:

    bize çok özellik değil hız lazım.

  2. Ogo dedi ki:

    Ne zaman cikacak ??