reklamı kapat

POPÜLER

Metal Gear Solid: HD Collection incelemesi

Koca bir külliyatı cebe sığdırmak cidden çılgınca bir fikir ama başarılmış işte. Sons of Liberty, Snake Eater ve Peace Walker gibi üç başyapıt bir arada. Kurgunun, karakter işlenişinin, hikaye anlatımının doruk noktası olan bu oyunlarda, oyun tarihinin doruk noktası olan koca bir külliyatı yalayıp yutma, hatta yanında yatma şansına erişiyorsunuz. Bir de yetmezmiş gibi Snake Eater’ın içinde bulunan, ta 20 sene önce Nintendo Entertainment System’a çıkmış olan Metal Gear ve Metal Gear 2: Solid Snake oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Yani içinde üç ana oyun bulunan bu paketin, iki de sağlam bonusu bulunuyor. Eğer serinin oyunlarını daha önce denemediyseniz, bu satırlarının yazarının sizi gerçekten kıskandığını bilesiniz. Yine de bilmeyenler için bir-iki ufak hatırlatma yapmakta fayda var. Oyunda Snake adlı bir gizli servis ajanını canlandırıyorsunuz. Oyun kesinlikle silahı alıp düşman vurmak üzerine kurulu değil; plan yaparak ve gizlenerek ilerlemeli, cephanenizi idareli kullanmalısınız.

ANLATIMIN ZİRVESİ
Oyunun grafikleri ve teknik özellikleri Vita’ya muhteşem bir şekilde uyarlanmış. Saniyedeki kare oranı sabit ve oyunlar yağ gibi akıyor. Genelde bir önceki nesilden port edilen uyarlamalarda teknik sorunlar yaşamak son derece olasıdır (bkz. Silent Hill HD Collection) fakat bu pakette kesinlikle böyle bir sorun yaşamıyorsunuz. Oyun müthiş göründüğü gibi, kontroller konusunda da hiçbir sıkıntı yaşatmıyor. Özellikle Vita’nın çift analog çubuğa sahip olması, oyunun karmaşık kontrol şemasının altından rahatlıkla kalkabiliyor. MGS serisinin envanter sistemini kullanmak için kesinlikle çift analog çubuğa ihtiyacınız var ve bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Oyunda saklanarak ilerlemeniz gerektiğini söylemiştik; Snake duvarlara yaslanacak, düşmanları gözetleyecek, susturuculu silahlar kullanacak ve tüm bunları hakkıyla yapabilecek bir kontrol şemasına ihtiyaç duyacaksınız. Metal Gear Solid: HD Collection teknik anlamda hiçbir sıkıntı yaşatmıyor ve tüm seriyi keyifle oynayabiliyorsunuz.

KAÇIRILMAMALI
Sons of Liberty ve Snake Eater PlayStation 2’ye çıkmış oyunlardı. Fakat Peace Walker bir PSP oyunuydu ve oynanışı serinin diğer oyunlarından oldukça farklıydı. Peace Walker’ın karmaşık menü sistemi de Vita’da kesinlikle problem yaratmıyor. Eğer PS3 için çıkmış olan HD Collection’a sahipseniz kayıt dosyalarını PS3 ve Vita arasında taşıyabildiğinizi ve kesintisiz olarak oyunlara iki platform üzerinden devam edebildiğinizi hatırlatalım.

YORUMLAR