reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Motorola ve Verizon

Motorola ve Verizon’dan VR / AR başlıkları ufaltacak özel cihaz

Motorola ve Verizon, metaverse geleceği için daha önemli halen VR / AR başlıkları ufaltacak özel bir cihaz geliştirdi.

Advertisement

VR / AR başlıkları ya da sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik başlıkları, halen ufak ürünler değiller. Yeni modeller ilk sürümler kadar kaba değil ancak sunulan çözümler halen umut edilen seviyede bulunmuyor. Ancak bu gelecekte değişecek gibi görünüyor. Bu konuda atılan ilk adımlardan birisinde ise Motorola ve Verizon imzası yer alıyor. İki teknoloji firması, bugün karşımıza bir boyna takılan cihaz ile çıktı.

Bu cihazın amacı direkt olarak VR / AR başlıklara (Şimdilik kablosuz gibi görünüyor) güç vermek. Bu sayede ana gözlük parçası çok daha hafif ve ufak tasarlanabilecek. Çünkü ekran haricindeki birçok kilit elektronik parça bu boyna asılan cihaz içerisinde toplanacak. Şimdilik Snapdragon 8 Gen 1 işlemci üzerine kurulan cihaz, söylendiği kadarıyla 5G desteğine sahip (SIM yuvası var) ve 5.000 mAh pil taşıyor.

Jiroskop ve ivmeölçer gibi sensörler ile donatılan donanım, USB-C ile DisplayPort 1.4 bağlantılarını da taşıyor ve bir dokunmatik kontrol yüzeyi getiriyor. Motorola ve Verizon tarafından 5G Neckband olarak isimlendirilen ürün, 100 gramlık bir ağırlığa sahip ve GPS donanımını da bünyesinde taşıyor.

VR / AR başlıkların daha hafif hale getirilmesi, cihazların özellikle metaverse dünyalarındaki uzun süreli kullanımı odağında büyük önem arz ediyor. Bunu mümkün kılacak bir seçenek olan 5G Neckband, şu an için geliştirme aşamasında bulunuyor. İki dev ismin ürün hakkında daha sonra detaylı bilgiler vermesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti