reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Android spotify

Netflix, Türkiye’de çıkan iddialar hakkında açıklama yaptı

Dünyanın en büyük video platformlarından Netflix, yakın zamanda Türkiye’de yasaklanabilir iddialarıyla gündemde yer alırken resmi bir açıklama yaptı.

Netflix, kısa süre önce ortaya çıkan resmi olmayan iddialara üzerinden Türkiye pazarında yasaklanabilir denilmişti. Bunun arkasında ise devletin resmi kurumları ile olan içerik anlaşmazlığı yer alıyor denilmişti. Burada ana konu ise “eşcinsellik” gibi görünüyordu. Resmi kurumlar platformun özellikle yerli içeriklerindeki eşcinsellik unsuruna izin vermek istemediği aktarılıyor ve Netflix’in ise bu konuda geri adım atmadığı aktarılıyordu. Hatta bu olaylar dahilide firmanın Türkiye’deki yerli dizi çekimlerini durdurduğu açıklandı. Şimdi ise yeni bir açıklama geldi. Netflix’ten yapılan yazılı açıklamada, “Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte çalıştığımız birbirinden yetenekli isimlerle gurur duyuyoruz. Şu anda yapım aşamasında olan ve yakında çekimlerine başlanacak projelerimiz için çok heyecanlıyız ve bu hikayeleri dünyanın her köşesindeki üyelerimizle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz” denildiği aktarıldı. Bu açıklamaya göre firma Türkiye’de kalmaya devam etmek istiyor ve bir yasak gelmez ise yerli projelere de devam edecek gibi görünüyor. Bu da elbette Türkiye için güzel bir haber.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Türkiye’den çıkmasa bile daha sıkı denetleme altına girebilir

Çünkü yapılan planlamalar ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) geniş yetkiler geliyor. Ayrıca 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’na “şebekeler üstü hizmet” tanımı getiriliyor. Şebekeler üstü hizmet kavramının direkt olarak WhatsApp, Netflix ve Telegram gibi servisleri kapsadığı belirtiliyor. Burada “BTK, kamu yararı gereklerini göz önünde bulundurarak şebekeler üstü hizmet sunumuna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya, yetkilendirilmeksizin şebekeler üstü hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin tedbirleri almaya, gerektiğinde işletmecilere Kurum düzenlemelerinde öngörülen tedbirlerin alınması için yükümlülük getirmeye yetkilidir.” cümlesi geçiyor. Yani yeni dönemde BTK’nın birçok servis üzerindeki yetkisi ciddi şekilde artırılıyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecekte ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot