reklamı kapat

POPÜLER

Nintendo’nun yeni başkanı belli oldu

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Nintendo CEO’su Satoru Iwata‘nın ardından gözler yerine geçecek kişiye çevrilmişti. Kulislerde konuşulan isimler arasında ise Mario’nun yaratıcısı Shigeru Miyamoto ve Wii’nin arkasındaki deha Genyo Takeda vardı. Yeni başkan ise tabii ki ikisi de değil.

Satoru Iwata’nın en sevilen özelliklerinden biri eskiden oyun geliştiriciliği yapmış olmasıydı. EarthBound ve Kirby gibi oyunlarda çalışmış olan Iwata, işin oyuncu tarafında da yer aldığı için firmanın ilerleyişinde iki taraftan da bakabiliyordu. Iwata’nın ölümü ardından ön plana çıkan isimler ise doğal olarak Mario’nun yaratıcısı Shigeru Miyamoto ve Wii’nin yaratıcılarından Genyo Takeda oldu. Ancak Miyamoto CEO olmak istemediğini belirterek firmanın yaratıcı departmanının başına geçerken, Takeda ise teknoloji departmanının başında yer aldı. Şirketin CEO’su ise tam bir iş adamı olan, Nintendo İnsan Kaynakları Başkanı Tatsumi Kimishima olarak açıklandı.

Tatsumi Kimishima Nintendo’ya çok da yabancı bir isim değil. 2002-2006 arası Nintendo Amerika‘nın başkanlığını yapan Kimishima, Pokemon Company‘nin de finans departmanında başkanlık yaptı. Ayrıca uzun süre Japonya’da Sanwa Bank’ta çalışan Kimishima esasen tam da bu sebeple Nintendo hayranlarını oldukça korkutuyor. Başkan koltuğuna oturan Kimishima’nın Nintendo’nun gelecek planlarına fazlasıyla “ciddi” yaklaşacağından korkan hayranlar, firmanın ilerleyişiyle ilgili endişeli. Ancak Kimishima, Iwata’nın hedef ve stratejilerinde herhangi bir sapma meydana gelmeyeceğini belirtiyor. Ayrıca Kimishima, Miyamoto ve Takeda ile ortak bir şekilde çalışacağını da söylemeyi ihmal etmiyor. Kimishima 16 Eylül’den itibaren Nintendo’nun resmi başkanı olacak.