reklamı kapat

POPÜLER

-

Nissan geleceğin elektrikli yarışçısını görücüye çıkardı [Video]

Nissan birkaç sene önce “geleceğin elektrikli otomobili” olarak lanse ettiği konsept otomobilinin bu kez “çalışan” versiyonuyla karşımızda. BladeGlider adını alan otomobil, gelecekten gelen birçok otomobil gibi fütüristik özelliklere sahip.

Otomobil Williams ortaklığıyla geliştirildiği için hem iç mekanda hem de dış tasarımdaki F1 esintileri tesadüf değil. Bunun yanında her zamanki Japon çarpıcılığının da gözlemlendiği otomobil, delta şeklindeki gövdesinden yukarı doğru açılan kapılara sahip. Kanatlarından içeri girildiğinde 1+2 oturma düzeninin göze çarptığı BladeGlider, jet uçaklarını andıran bol düğmeli ve bol ekranlı kokpit tasarımıyla dikkat çekiyor. Dikiz ve yan ayna görevi gören kameraların elde ettiği görüntüler de bu ekranlardan takip ediliyor.

220 kilowatt güç üreten çift elektrikli motor 268 beygir güç ve 706 Nm tork üretiyor. Elektrikli motorlar BladeGlider’ı 0’dan 100’e 5 saniyenin altında ulaştırırken 185 km/s maksimum hıza çıkarabiliyor. Otomobil 220 kW pil ünitesiyle desteklenirken pil performans bilgileri henüz paylaşılmış değil.

BladeGlider çalışır durumda olsa da seri üretime geçmekten henüz çok uzakta. Nissan’ın gelecek vizyonunu göstermek için sergilediği otomobil hakkında birçok bilginin eksik olması da bu yüzden.

VİDEO