reklamı kapat

POPÜLER

Nissan’ın elektrikli geleceğini gösteren IMq Concept

2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Nissan standında sergilenen IMq Concept, Japon üreticinin yakın gelecekteki elektrikli otomobillerine dair ipuçları veriyor.

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen 2019 Detroit Otomobil Fuarı’nda gördüğümüz üzere Nissan bu aralar tamamen elektrikli otomobillere odaklanmış durumda. ABD’de sergilenen IMs konsepti, 483 HP güç üreten tam elektrikli bir sedandı. Son dönemde yaşanan “crossover çılgınlığı”ndan dolayı markanın bir sedan tanıtması sürpriz olmuştu. Cenevre’de tüketiciyle buluşturulan konsept ise beklediğimiz üzere bir crossover. Ancak bunun IMs’in sadece yerden yükseltilmiş bir versiyonu olduğunu düşünmeyin.

IMq Concept Nissan’ın gelecekteki crossover’larına ışık tutuyor. Tam elektrikli olan IMs’in aksine bu seferki konsept bir içten yanmalı motor da barındırıyor; ancak bu otomobil bildiğimiz hibritler gibi değil. İçten yanmalı motorun aktarım organlarıyla hiç bir bağlantısı yok. Tekerlekleri elektrik motoru çevirirken benzinli makine sadece pilleri şarj etmek için kullanılıyor.

Nissan tarafından e-Power olarak adlandırılan güç ünitesi aslında Japonya pazarında satılan Note ve Serena modellerinde müşteriye sunuluyor. IMq Concept’in Cenevre fuarında sergilenmesi, e-Power’ın 2022 yılına doğru Avrupa’da da tüketiciye sunulacağını gösteriyor. Japonya’da satılan modellerin aksine IMq Concept’te e-Power ünite ilk kez dört tekerleğe birden güç aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan IMq Concept

e-Power’da kullanılan içten yanmalı motor aktarım organlarına bağlı olmadığı için sürekli olarak optimum devirde çalışıyor. Bu sayede çok az yakıt tüketebiliyor ve pilleri sürekli şarj ettiği için de sürücünün “menzil stresi” yaşamasının önüne geçiyor.

Nissan’ın yayınladığı görseller pek üretime hazır bir otomobile benzemiyor, hatta görseller aslında bilgisayarda oluşturulmuş render’lar. Aslında IMq Concept yepyeni bir model olarak bile piyasaya sürülmeyebilir; ancak yeni AWD e-Power güç ünitesinin yakın gelecekteki Nissan crossover’larında büyük olasılıkla kullanılacaktır.

İlginizi Çekebilir

Kar canavarı Altima