reklamı kapat

POPÜLER

Infiniti Emerg-E

Infiniti Emerg-E

Infiniti Emerg-E

Infiniti LE

Infiniti LE

Infiniti, “çok hızlı” elektrikli spor modeliyle ilgili kararını verdi

Infiniti’den gelen resmi açıklama, 2017’nin hem elektrikli otomobil pazarı hemde marka için oldukça hareketli geçeceği sinyallerini içeriyor.

Her geçen gün elektrikli otomobillerin hızlı gelişimine tanıklık ediyoruz ve geride bıraktığımız her gün bizi yeni bir döneme daha da yakınlaştırıyor. Mercedes, Porsche, Lamborghini, Ferrari başta olmak üzere otomotiv sanayindeki tüm küresel güçler hybrid ve tamamen elektrikli modeller üzerinde yoğunlaşıyor, geliştirmeler yapıyor ve tanıtıyor. Nissan markası altında üretim hatına devam eden lüks segment üretici Infiniti‘de bu sürecin performans modelleri ayağının temsilcileri arasında. İlk olarak Cenevre Otomobil Fuarı 2012 kapsamında Lotus Evora platformuna sahip konsept modeli Emerg-E ve yine 2012 yılında düzenlenen New York Otomobil Fuarı’nda kullanıcılarla buluşturduğu konsept modeli LE ile çıkan marka artık resmi olarak tamamen elektrikli modeli için somut adımlar atıyor.

Infiniti LE
Kararın öncesinde sizi 4 sene öncesine götürelim. Elektrikli otomobillerin sinyallerinin yavaş yavaş verilmeye başladığı 2010’un başlarındaki otomobil fuarlarından birisi her yıl olduğu gibi 2012’de Cenevre’de düzenlenmişti. Infiniti’nin o dönemin teknolojisiyle tanıttığı Emerge-E‘de iki adet elektrik motoru görev yapıyordu. Emerge-E’nin o dönem açıklanan teknik özellikleri oldukça dikkat çekiciydi. Yaklaşık 410 beygir güce sahip olduğu açıklanan modelin 1.001 nm tork değeriyle rakiplerine göz dağı veriyordu. Aracın 0‘dan 100‘e hızlanma derecesiyse 4 saniye olarak açıklandı. New York Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıkan LE modeliyse Nissan’ın Leaf modelinde yer alan sedan platform üzerine inşa edilmişti. 134 beygir güç ve 325 nm tork modelin elekterik motorunun açıklanan değerleri arasındaydı.

infinitiemerge7
Infiniti patronu Roland Krueger markanın elektrikli modelinin ilk somut adımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Krueger; “Elektrikli otomobilleri düşündüğümde Infiniti için elektrikli bir modelin doğru zamanının ne zaman olduğu tartışıyoruz ve kesinlikle modelimizin sunulacağı ilk yerin Çin olması gerektiğini düşünüyoruz.” diyerek markanın elektrikli ilk modelinin Çin‘de satışa sunulacağının sinyallerini vermiş oldu. Modeli “çok hızlı” olarak nitelendiren Krueger, geliştirme aşamasında Nissan ve ortak olduğu diğer bir dev olan Renault’nun da etkin olduğunun altını çizdi. Şu anda üç adet hybrid modeli olan Infiniti’nin önümüzdeki yıl içerisinde tamamen elektrikli spor modelini yine Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıtması bekleniyor.