reklamı kapat

POPÜLER

Tata’dan SUV ligine iddialı giriş: 2017 Hexa SUV

28 Ekim 2016

Tata’nın yeni SUV modeli Hexa teknik özellikleri ve sunulan zengin standart donanımıyla tüketicilerin ilgisini çekebilecek bir model olabilecek mi?

Hindistan merkezli üretici Tata, ilk olarak Cenevre Otomobil Fuarı 2015‘te konsept olarak kullanıcıların beğenisine sunduğu SUV modelini resmi olarak önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunmaya hazırlanıyor. Tata’nın Hexa adını verdiği SUV modeliyle ilgili açıklamalarda bulunan geliştirme ekibi, modelin dinamik bir yaşam tarzına sahip kişilere hitaben, onların tüm ihtiyaçlarına karşılık verebilecek şekilde tasarlandığının altını çizdi.
tatahexa1

İlk aşamada sadece tek motor seçeneğiyle sunulacak olan modelin gelecek süreçteki ilgiye göre daha da zenginleşmesi bekleniyor. Tata Hexa‘da 2,2 litrelik dört silindirli ünite görev yapıyor. 2,2 litrelik motor hacimiyle 153 beygir güce sahip olan Tata Hexa’nın maksimum tork değeriyse 400 nm. Tata, motor seçeneğinin aksine vites kutusunda Hexa’da otomatik ve manuel şanzıman opsiyonlarını sunuyor. Model dahilinde kullanıcılara sürüş modu seçenekleride sunuluyor. Auto-Sport, Comfort, Dinamik seçeneklerine ek olarak arazi modu olarak adlandırabileceğimiz Rough Road seçeneği kullanıcılara sunulan opsiyonlar.
tatahexa8

Tata Hexa’nın içerisinde markanın ConnectNext adını verdiği multimedya sistemi yer alıyor. Konsolda yer alan 5 inç boyutundaki renkli dokunmatik ekran sesli komut algılama ve akıllı telefon senkronizasyonu özelliğine sahip. Tata Hexa’nın araç içerisinde yer verdiği ses sistemi konusunda bir hayli cömert davrandığını söyleyebiliriz. Hexa dahilinde JBL‘in 10 adet ses çıkışı yer alıyor ve iPod bağlantı desteğini de sunuyor. Bunun dışında çift bölgeli elektronik klima, hız sabitleyici, yağmur sensörlü silecek sistemi, USB bağlantısı, Bluetooth, uydu navigasyonu ve arka görüş kamerası da Tata Hexa’nın standart donanımları arasında. Hexa’nın güvenlik ve elektronik sistemleri de günümüz standartlarında ihtiyaçları karşılacak şekilde olduğunu söyleyebiliriz. ESP, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Yokuş İniş Kontrol Sistemi ve Çekiş Kontrol Sistemi Hexa’nın altyapısına destek veren sistemler olarak dikkat çekiyor. Tata Hexa, Ocak 2017’den itibaren ilk olarak Hindistan‘da satışa sunulacak. Modelin diğer ülkelere sunulup sunulmayacağı ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.