reklamı kapat

POPÜLER

Infiniti Q60 Project Black S

Renault F1 teknolojisiyle, BMW ve Audi’ye savaş hazırlığı; Infiniti Q60 Project Black S [Video]

Audi RS5 ve BMW M4 gibi ciddi rakipleri hedef alan Infiniti Project Black S Concept, F1 tabanlı hibrit sisteme sahip.

BMW, Mercedes ve sayısını kolayca artırabileceğimiz pek çok isim Paris Otomobil Fuarı için hazırladığı pastaları sunmaya devam ediyor. Bu isimler arasında kimileri elektrik gücü, kimileri otonom teknoloji kimileri ise uzun süredir beklenen yeni modellerini ön plana çıkartmayı tercih etmiş durumda. Her organizasyon kıstasında olduğu gibi, sahneye çıkan parçalar arasında yapılacak sıralamalar kullanıcıların asfalt üzerindeki ilgisini anlayabilmek adına bize bir analiz imkanı verecek. Şu anda bakmakta olduğumuz Infiniti Project Black S Concept projesi, son dönemlerde geliştirilen en kusursuz performans tasarımlarından birisi olarak Paris’e damga vurma konusunda fazlasıyla cüretkar. Japon üreticinin Renault‘nun Formula 1 takımıyla bir araya gelerek entegre ettiği hibrit sistemiyle, motor konusunda da ne kadar özenilmiş bir otomobil ile karşı karşıya olduğumuzu kanıtlamıyor mu aslında?

Projeden rakamlar

Geçtiğimiz yıl benzer bir felsefe üzerinden gösterimi yapılan otomobil, Q60 Red Sport 400 üzerine geliştiriliyor. Hibrit teknolojisinden faydalanılmasından ötürü projenin teknik kısmını da iki farklı açıdan değerlendirmek gerekiyor. Kaputun altında yatan 3.0 litrelik altı silindirli makinenin tek başına 400 beygir güç ve 475 Nm‘lik tork değeri ürettiğini görüyoruz. Bunu Renault F1 ekibiyle birlikte geliştirilen, 4,4 kWh’lık batarya ve üç elektrikli parçadan oluşan hibrit sistem destekliyor. Doğrudan arka tekerleklere 160 beygir güç üretebilme kabiliyetinde olan bu parçayla birlikte ortaya 563 beygir gibi gayet iddialı bir rakam çıkıyor. Performans rakamlarının tamamı paylaşılmayan Infiniti Project Black S Concept’in 0’dan 100’e dört saniyenin altında erişebileceği tahmin ediliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kinetik enerji tabanlı hibrit sisteminin performans dışında otomobile katkısını ağırlık değeri kısmında görüyoruz. Halihazırda sunulan hibrit yapıların araca ortalama 200 kilogram gibi ek yük getirdiğini dile getiren Renault-Infiniti, bu yapıyla birlikte daha iyi sonuçların elde edilebildiğinin altını çiziyor. Nitekim otomobilin 1.775 kilogramlık toplam ağırlık değerine sahip olması da başarılı olarak değerlendirebileceğimiz rakamlar arasında. Gövde ve kokpit gibi önemli parçalarının bölümlerinde karbon fiber elementten faydalanılması da bu rakamın elde edilmesindeki önemli etkenler arasında. Karbon seramik fren sistemi sayesinde erişilen yeni limitlerin karşılandığı Infiniti Project Black S Concept’in üretim bazında ne zaman karşılık göreceğini hep birlikte göreceğiz.