reklamı kapat

POPÜLER

selfie özçekim ölüm

Selfie çekerken ölenlerin sayısı açıklandı; 6 yıllık bilanço oldukça şaşırtıcı

Geçtiğimiz yıllarda bir anda patlayan selfie yani özçekim modası, halen popülerliğini koruyor. Resmi verilere göre özçekim yaparken ölenlerin sayısı ise gerçekten şaşırtıyor.

Özellikle Instagram‘ın etkisiyle bir anda inanılmaz patlama yaşayan selfie çekimleri, dediğimiz gibi halen popüler durumda. Türkçe’ye özçekim olarak giren bu kavram, yapılan araştırmaya göre 2011 ile 2017 yılları arasında tam 259 kişinin canını almış. Evet doğru okuyorsunuz. 6 yıl içerisinde selfie çekerken tam 259 kişi hayatını kaybetmiş. Bu ölümlerin büyük çoğunluğunun yüksek bir konumdan düşme nedeniyle meydana geldiği belirtiliyor. Bu kötü durumun arkasında ise sosyal medyada daha popüler olabilme istediği yer alıyor. Kişiler hem başkalarından farklılaşmak hem de öne çıkabilmek adına zorlu / tehlikeli özçekimler peşinde koşuyor. Genelde herkesin ulaşamadığı çok yüksek noktalara çıkılarak yapılan çekimler, en ufak bir hatada ölümle sonuçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Selfie / özçekim ile ölüm Türkiye’de de çok görüldü

Türkiye’de de birçok kişinin tarihi kale gibi yerlerden düşerek hayatını kaybettiği biliniyor. Dünyada vahşi hayvanlar ile çekim yapmaya çalışırken ölen kişilerin de oldukça fazla sayıda olduğu biliniyor. Ayrıca yine çekim yapmaya çalışırken toplu taşıma araçlarının altında kalan kişiler de bulunuyor. İnsanların sosyal medyada neden bu kadar öne çıkmak istediği ise yeni dönemin en tartışmalı konuları arasında yer alıyor.