reklamı kapat

POPÜLER

Nokia 5800 XpressMusic

 - Güncelleme: 20 Ocak 2009 22:47

Symbian’ın geri kalan hisselerini toplayan Nokia, yerinde hamlesini destekleyen ilk ürünü 5800’ı satışa sunmaya hazırlanıyor. LOG Dergisi olarak Ocak ayında Türkiye’de ilk kez yayınladığımız Nokia 5800 XpressMusic detaylı incelemesini sitemize taşıyoruz. Nokia’nın ilk tam dokunmatik ekranlı modeli 5800 XpressMusic, alıştığınız işletim sistemini bambaşka bir arayüzde sunan, N serisinin de ötesinde özellikleriyle gelişmiş bir mobil iletişim ve eğlence cihazı. Symbian işletim sisteminin son versiyonuyla çalışan cihaz, N serisinden aşina olduğumuz meşhur Series 60 (S60) arayüzünün 5. versiyonunu sunuyor. Dokunmatik ekran furyasına alelacele kapılmayan Nokia’nın, iPhone ve diğerlerinin atakları karşısında sakin duruşunu ön yargılı olarak yorumlamamak gerekiyor. Zira işletim sistemi ve arayüzü üst seviyelere taşıyan firma, 5800 ile müzik tutkunlarına benzersiz bir Nokia deneyimi yaşatıyor.

Cihaz beklenenin aksine çok ağır ve hantal değil. 109 gramlık ağırlığıyla benzer özellikteki rakiplerinin tamamından çok daha hafif (iPhone 133 gram, Samsung Omnia 122 gram). XpressMusic serisi modellerde rastladığımız kırmızı ve siyah renklerden oluşan kaliteli bir tasarıma sahip. Büyük dokunmatik ekranı üzerinde sağ tarafta, ekrandan bağımsız bir dokunmatik kısayol bulunuyor. Bununla ana işlevlere erişebiliyorsunuz. Ekranın altında dokunmatik ekranlı modellerde standartlaşan menü tuşu ve çağrı tuşları konumlandırılmış. Sol yanda tırnağınızla açabileceğiniz SIM kart ve microSD yuvaları bulunuyor. Fakat SIM kart yuvası tabiri caizse ‘çıtçıtlı’ olmadığından değişim için pili çıkarmak zorundasınız. Sağ yanda ses kontrol tuşları, yaylı tuş kilidi ve kamera tuşu bulunuyor. Üst kısımda ise microUSB, standart kulaklık, şarj bağlantıları ve güç düğmesi konumlandırılmış. Kullanım açısından kısayolların ve bağlantıların dizilimi gayet başarılı. Cihazın ön yüzünün çerçevesi ekrandan daha yüksek. Bu, sanıyoruz ters konulduğunda ön yüzü korumak adına veya tasarım adına yapılmış. Ön yüz aynı seviyede olabilirdi diye düşünüyoruz.


YENİ NESİL SERİ 60
Nokia 5800, S60 arayüzünün dokunmatik 5. versiyonuyla çalışıyor. Klasör ve uygulama mimarisi büyük oranda N serisi cihazlarla aynı. Fakat arayüz bambaşka görünüyor. Ancak kullanmaya başladığınızda benzerlikleri farkediyorsunuz. Detaya girmeye çalışalım. Üst bölümdeki durum çubuğunda saate dokunduğunuzda saat, alarm ve dünya saatlerine erişiyorsunuz. Takvime dokunduğunuzda takvim ve profillerden oluşan menüyü görüntülüyorsunuz. Böylece profil değiştirmek için her seferinde güç düğmesine basmak zorunda değilsiniz. Pil simgesinin bulunduğu sağ üste dokunduğunuzda da, mevcut bağlantı seçeneklerini görüntüleyip seçebiliyorsunuz (bluetooth ve çekim alanındaki WLAN bağlantıları). Ekranın üzerindeki ana işlev kısayolu ile müzik, galeri, paylaşım, video ve internet tarayıcı uygulamalarına tek dokunuşla ulaşmak mümkün. Ekranın orta bölümünde ister sık iletişim kurduğunuz 4 kişiyi resimleriyle, isterseniz de sık kullandığınız 4 uygulama kısayolunu görüntüleyebiliyorsunuz. Kişileri seçtiğinizde her birine tıklayarak açılan ekranda mesaj göndermek, aramak, düzenlemek seçeneklerinin yanı sıra, son yapılan sesli ve metinsel iletişiminizi görebiliyorsunuz. Ekranın en altında ise telefon moduna ve rehbere ulaşabileceğiniz kısayollar bulunuyor. Genel kullanım, simgeler parmakla kullanıma uygun boyutta olduğundan gayet rahat. Ana menüye ekranın altında beyaz aydınlatmalı tuşla erişiliyor.


MÜZİSYEN DİYELİM
Nokia 5800 dokunmatik büyük ekranı ve Symbian işletim sistemiyle gelişmiş bir mobil iletişim cihazı olmanın ötesinde üstün müzik yetenekleriyle gerçek anlamda rakipsiz. Standart S60 müzik çalar uygulamasıyla neredeyse aynı olan uygulamada parçaları sanatçı, albüm, şarkı listesi, podcast gibi kriterlere göre sıralayabiliyorsunuz. Fakat büyük ekranda resimleriyle listelense daha iyi olurdu kanısındayız. Cihazın ses kalitesi ve yüksekliği, şu an için piyasanın tartışmasız en iyisi. Sahip olduğu stereo hoparlörler ile birçok dizüstü bilgisayardan bile daha iyi ses veriyor. Mono hoparlörüyle Apple iPhone, Nokia 5800 yanında oldukça zayıf kalıyor. Standart kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz. Ses yüksekliği ve doygunluğunun en aşırı müzik tutkunlarını bile tatmin edecek seviyede. 5800 üzerinde ayrıca RDS destekli bir FM radyo ve podcast uygulaması da bulunuyor. Cihaz, XpressMusic serisinin yeni “Comes with Music” (müzikle gelir) kampanyasını sunan ilk modellerden. Henüz Türkiye’de satışta olmadığından bu kampanyanın ne şekilde sunulacağı bilgisine sahip değiliz. Fakat her halükarda cihaz içerisinde 5-10 parçanın bulunacağını söyleyebiliriz.


BAĞLANTI
Nokia 5800 bluetooth bağlantısının yanı sıra Wi-fi üzerinden internete de erişebiliyor. Şebeke bağlantısı anlamında da çok güçlü. GSM, EDGE, WCDMA, HSPDA, HSCSD bağlantılarının tümü mevcut. Bu sayede piyasada veri iletişimi en zengin ve en hızlı model oluyor. İnternet tarayıcısı gelişmiş S60 tarayıcı olarak anılan dokunmatik kontrole kolayca adapte olmuş başarılı bir yazılım. Fakat pratiklik açısından Opera veya iPhone’un tarayıcısına göre vasat. Fakat yenilenen bağlantı kontrolü, büyük ekran ve hızlı tarama bu uygulamanın avantajları. Cihaz her uygulamada olduğu gibi tarayıcıda da mevcut WLAN, GPRS, EDGE gibi bütün bağlantıları algılıyor. Ayrıca düzenleyebileceğiniz bağlantı grupları (internet, ofis gibi) dahilinde mümkün olan seçenekler sunuluyor. Seçip bağlantıyı kurabiliyorsunuz. Ana menüde internet başlığı altında tarayıcının yanı sıra MySpace ve Facebook’a kısayollar da bulunuyor.

ÇOK ORTAMLI İÇERİK
Müzik ve bağlantı yeteneklerinin yanı sıra görsel içeriğe de hakim olan Nokia 5800 üzerinde 3.2 megapiksel otofokuslu bir kamera bulunuyor. Günlük ihtiyacınızı karşılayabilecek seviyede, fakat ortaya çıkardığı sonuçlar kamera karşılaştırmasında rakiplerinden geri kalmasına sebep olabilir. Şüphesiz iPhone’dan değil, yüksek megapikselli rakiplerinden bahsediyoruz. Cihaz, fotoğrafın yanı sıra 640×480 piksel çözünürlüğünde 30 kare/sn değeriyle video kaydı da yapabiliyor. 16:9 formatında kayıt desteği de unutulmamış. Nokia 5800’ı çok ortamlı içerik (multimedia) anlamında güçlü kılan bir diğer özelliği ise, video oynatma konusundaki başarısı. Yüksek çözünürlüklü ekranı her koşulda çok başarılı performans gösteriyor. Yüksek ses seviyesi ve kalitesi sunan stereo hoparlör ile birlikte harika bir mobil video izleme cihazı haline dönüşmüş. Galeri içerisinde çekilen fotoğraf ve videolar küçük resimler halinde veya tam ekran olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Tam ekran modunda parmağınızı ekranda sağa sola sürerek gezebiliyorsunuz. Çok hızlı olmasa da işlemler ihtiyacı karşılayacak çabuklukta.


Metin girişi anlamında en gelişmiş dokunmatik cihaz olduğunu düşündüğümüz Nokia 5800 birçok seçenek sunuyor. El yazısı, mini Q, tam ekran Q ve numerik klavye seçenekleri mevcut. El yazısı tanıma, Nokia cihazlarda çok yeni bir özellik. Cihazla birlikte verilen kalem ve penayı kullanarak hızlı ve rahat bir şekilde metin girebiliyorsunuz. El yazısı tanıma özelliğini bir kez kalibre ettiğinizde harika sonuçlara ulaşmak mümkün. Kalibrasyon sırasında sizden her harfi kendi el yazınızla yazmanızı istiyor ve kaydediyor. Bu andan itibaren genişçe bir pencere olarak açılan çizim bölgesine ister harf harf, ister kelime kelime yazı yazabiliyorsunuz. Algılama hızını da beş seviye olarak belirleyebildiğinizden, ayarları doğru yaptığınızda 5800 kısa zaman içerisinde not defterinizin yerini alabilir. Mini Q klavye, kalemle kullanmaya uygun. Tam ekran Q klavye ise, ekran yatay moddayken kullanılabiliyor ve parmakla yazmak için ideal. İstediğimiz her yerde metin giriş seçeneklerini tek dokunuşla değiştirebiliyorsunuz.

Cihazın hareket, yakınlık ve ortam ışığı algılayıcıları mevcut. Hareket algılayıcı sayesinde oyun oynayabiliyor veya ekranı otomatik olarak döndürebiliyorsunuz. Yakınlık algılayıcı ise, telefonu kulağınıza götürdüğünüzde dokunmatik ekranı kilitleyip, çektiğinizde geri açıyor. Bunların yanı sıra 5800 hiçbir cihazda bulunm ayan bir kontrole sahip. Çağrı geldiğinde veya alarm çaldığında sessize almak için cihazı sadece olduğu yerde ters çevirmeniz yeterli!

SON OLARAK
Dahili AGPS modülü, Nokia Maps 2.0 yazılımıyla birlikte komple bir navigasyon paketi sunuyor. Türkçe sesli ve adım adım yönlendirme yardımı alabileceğiniz uygulama, internetten yükleyeceğiniz veya veri bağlantısından çekebileceğiniz güncel harita verileriyle harika performans gösteriyor. Fakat zaten yüklü ve yoğun bir uygulama olan Nokia Maps’in 5800 üzerinde şimdiye kadarki en yavaş performansını gösterdiğini söylemek durumundayız. Geniş ekranda parmakla haritada gezmek pek pratik değil. Yine de uygulamanın asıl amacı size yol tarifi ve harita bilgilerini sunmak ki, bunu fazlasıyla yerine getiriyor. Fakat güncellenen ve sokak görünümü de eklenen Google Maps uygulamasını yükleyerek 5800 üzerinde dokunmatik harita gezintisinin tadını çıkarabilirsiniz.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Nokia’nın ilk dokunmatik ekranlı modeli 5800, tek tek sayılamayacak kadar çok gelişmiş özellikle başarılı bir mobil iletişim ve eğlence cihazı

EKSİLER
Kamera daha güçlü olabilirdi. İnternet tarayıcı ve Maps uygulamaları da daha hızlı çalışmalıydı

SONUÇ
Nokia’nın ilk dokunmatik ekranlı modeli 5800’ı incelemekten zevk duyduk. Gelişmiş özellikleriyle ihtiyaçları karşılamanın ötesinde.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Symbian v9.4 S60 5. versiyon

Şebeke
• GSM, WCDMA, HSDPA (3.6 Mbps)

Ekran
• 3.2 inç, 640×360 piksel (16:9)
• 16M renk, dokunmatik

Hafıza
• 81 MB dahili, 8 GB microSD (maks. 16 GB)

Kamera
• 3.2 megapiksel, otofokus, VGA 30 kare/sn video

Multimedya Desteği
• FM radyo, AAC, MP3, WMA, WMV, MP4, MPEG4, 3GP

Pil Ömrü
• 8 saat 45 dakika konuşma / 406 saat bekleme

Bağlantı

• microUSB 2.0, bluetooth 2.0, Wi-Fi 802.11b/g,
UPnP, USB, MP3 oynatıcı portu, HDMI, komponent
video çıkışı, SKART1

Boyutlar
• 111 x 51.7 x 15.5 mm

Ağırlık

• 109 gram

KUTUDA NELER VAR?
Stylus kalem ve yedeği, pil, şarj aleti, kulaklık, video çıkış kablosu, bağlantı kablosu, 8 Gb microSDHC kart, taşıma kılıfı, stand, bileklikli pena şekilli stylus,  kullanma kılavuzu, mini DVD