reklamı kapat

POPÜLER

Nokia E75

KISAYOL ZENGİNİ E75
Cihaz Symbian işletim sistemi üzerinde ne karmaşık ne de çok basit sayılabilecek bir kullanım sunuyor. Fonksiyonların fazla oluşu, daha doğru bir ifadeyle hitap ettiği kitlenin kullanım sırasında ihtiyaç duyacakları fonksiyonların fazla oluşu, kısayol sayısını dikkate değer biçimde artırmış. Cihazın ön yüzü standart cep telefonu tuş takımına sahip. Bunun yanı sıra yön tuşlarının iki yanındaki kısayol tuşlarına ikinci fonksiyonlar eklenmiş. Örneğin sol seçenek tuşunun yanında ev işaretini görüyoruz ki, bu ana ekrana dönüşü sağlıyor. Bu tuş aslında klasik Symbian menü tuşu. Fakat ana ekrana dönüş fonksiyonu da eklenmiş. Basılı tutarak önceki modellerdeki gibi çalışan uygulamalara ulaşmak mümkün. Bu şekilde ikili olarak sıralanan bu kontrol tuşları beklediğimizin aksine kullanım sırasında neredeyse hiç yanlış baskıya sebep olmadı. Kullanımının sorunsuz olduğunu söyleyebiliriz.

İŞ VE ÖZEL HAYATI AYIRIN
Symbian S60 arayüzüne sahip son modellerden olan Nokia E75, profillerin, kişiselleştirilebilir menü ve arayüzün yanı sıra kullanıcılara iş ve kişisel kullanım olmak üzere iki farklı mod sunuyor. Kısayolu üzerinden kolayca geçiş yaptığınız bu modlara farklı tema, arkaplan resmi, kısayollar, bildirimler atayabiliyorsunuz. Böylece mesai saatleri içerisinde iş postalarınız ana ekrana düşerken, VoIP hattınızı kontrol ederken, mesai bitiminde şahsi postalarınız, kısa mesajlarınız ve fotoğraflarınızla cihazı kullanmayı sürdürebiliyorsunuz. Bu akıllıca yazılım özelliği için Nokia’yı kutluyoruz. Çalışan kişilerin neredeyse birincil iletişim yolu haline gelen e-posta konusunda E75 piyasadaki en yetenekli cihazlardan biri. Uzunca bir süredir Symbian’lı modellere ücretsiz olarak yüklenebilen Mail for Exchange uygulamasının yanı sıra Nokia Mesajlaşma servisini de destekleyen cihazla e-postalarınızı eş zamanlı olarak yönetebiliyorsunuz. Push desteği sayesinde alınan e-postaları anında ekranında gösteren cihaz aynı anda 10 e-posta hesabına kadar kurulum destekliyor. Neredeyse her kullanıcının ihtiyacından fazla olan bu rakamla tüm hesaplarınızı elinizdeki bu küçük iletişim cihazı üzerinden yönetebilirsiniz. Üstelik gelişmiş mesajlaşma arayüzü ve tam klavyesi sayesinde sadece gelen e-postalara bakmak şeklinde değil, aynen bir mobil bilgisayar gibi aktif kullanıma elverişli. Küçük ekranda daha fazla veri göstermek üzere tasarlanan e-posta yönetimi, E75’in zengin bağlantı seçenekleriyle birlikte hemen her kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek seviyeye ulaşmasını sağlıyor. Sık kullanılan web tabanlı e-posta servisleri için posta adresinizi ve şifrenizi yazmanız yeterli. Bu özellikler sayesinde hiç bilgisi olmayan bir kullanıcı dahi e-posta hesabını E75’e birkaç tıklamayla ekleyebiliyor. Cihazın klavyesi, boyutlarıyla birlikte değerlendirildiğinde rakipsiz. Gayet büyük tuşlardan oluşan klavye ile metin girişi yapmak gerçekten çok rahat. Klavyeyi açıp kapadığınızda ekrandaki görüntü otomatik olarak döndürülüyor. Bu işlem önceki modellerden çok daha hızlı gerçekleşiyor.

SYMBIAN FARKI
Symbian işletim sistemiyle çalışması sebebiyle önceki Symbian cihazlarıyla büyük oranda aynı uygulamalara sahip olan E75, başarılı bir müzik çalara ve orta seviye bir kameraya sahip. 3.2 megapiksel çözünürlük sunan kamera otomatik netleme özelliğiyle desteklenmiş. Sadece tek bir LED ile aydınlatma sunan kamera yeterli ışığın olduğu ortamlarda gayet başarılı sonuçlar veriyor. İnceleme süresince neredeyse hiç eksiğini göremediğimiz Nokia E75, bar tipi ve hatta klavyeli modellerden hoşlanan kullanıcıların ötesinde, müthiş zenginlikte kişiselleştirme seçenekleri sayesinde çok daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Sürgüyü kapatınca tuş kilitlensin mi, takvim ve mesaj tuşlarına basıp bırakınca hangi uygulama, basılı tutunca hangisi açılsın gibi onlarca kişiselleştirme seçeneğini kullanım tarzınıza göre belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu incelemede değinemediğimiz, ana ekranı arama ve mesaj ile basit seçeneklerden oluşturup her seçenek değişiminde seçili olanı sesli okuyan bir konuşan telefon modu da bulunuyor. Güçlü iletişim yetenekleri, WLAN bağlantısı, otomatik netlemeli kamerası, kolay kullanımlı gelişmiş e-posta yönetimiyle Nokia E75 iş hayatının en başarılı alternatifleri arasındaki yerini yorulmadan alıyor.

TAM Q KLAVYE
Büyük tuşlar, Türkçe karakterler ve arka aydınlatma, daha ne olsun

WLAN BAĞLANTISI
İletişimi ekonomik hale getirebilmek için kablosuz internet erişimi mevcut

KULLANIŞLI KISAYOLLAR
Sık kullanılan fonksiyonların hemen hepsine kısayol ile ulaşmak mümkün

ALGILAYICILAR
Ekran döndürme, klayve ışığı açma ve hatta dokunarak sessize alma

ENTEGRE A-GPS
GPS modülü ve 3 ay ücretsiz Nokia navigasyon paketi

GELİŞMİŞ E-POSTA
10 hesaba kadar Exchange ve web tabanlı hesaplarınızı kurabiliyorsunuz

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Gerek yazılım, gerek donanım özellikleri çok güçlü. Küçük boyutu, ergonomik klavyesi ve Türkçe karakterleriyle rakipsiz.

EKSİLER
Ekran biraz daha büyük olabilirdi.

SONUÇ
E75, gelişmiş özellikleri ergonomi ve kolaylık dışına çıkmadan sunuyor. Büyük tuşlara sahip arka aydınlatmalı ve Türkçe klavyesiyle en rahat modellerden.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim sistemi
• Symbian S60 v3.2

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran

• 2.4 inç 240×320 piksel
• 16 milyon renk

Hafıza

• 50 MB dahili, 4 GB microSD (16 GB maks)

Kamera
• 3.2 megapiksel, otomatik netleme • Video kayıt

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, MPEG4, WMA

Bekleme / Konuşma Süresi
• 280 / 5.5 saat

Navigasyon
• A-GPS, Nokia Haritalar

Bağlantılar
• Micro USB 2.0, WLAN 802.11b/g, UPnP
• Bluetooth, 2.0, 3.5 mm kulaklık

Boyutlar
• 111.8 x 50 x 14.4 mm

Ağırlık
• 139 gram

İLGİLİ HABERLER