reklamı kapat

POPÜLER

Nokia Lumia 735 incelemesi

Son zamanların en büyük trendlerinden biri olan selfIe çılgınlığı hız kesmeden devam ederken bir anda beliren “selfie” telefonlarına bir yenisi daha eklendi

Yüksek çözünürlüklü ön kameraya sahip telefonlar pazarda bir bir yerini alırken “selfie telefonu” kavramı da belirdi. Nokia Lumia 735 de bu ismin hakkını sonuna kadar veriyor. Ancak işin selfie boyutuna geçmeden önce biraz teknik detayları paylaşmak istiyoruz. Nokia ismini taşımaya devam eden son Lumia’lardan olan telefon alıştığımız o renkli polikarbon kasasıyla geliyor. Telefonun yumuşak dokulu arka kapağı çıkabiliyor. Bu noktada kapağı sürekli çıkartıp takmak gibi kötü bir huy edindiğimizi belirtelim. 4,7 inçlik ekranı ideal boyutlarda diyebileceğimiz Lumia 735’i tek elle rahatça kullanabiliyorsunuz. HD çözünürlük sunan ekranı oldukça parlak ve sınıfına göre yeterli.

Dikkat çekici bir tasarıma sahip olan telefonun bataryası 2.220 mAh değerinde. Bataryanın iki büyük artısı var. Birincisi bataryanın değiştirilebiliyor olması, ikincisi ise Qi standart olması. Yani şarjınız bitince yedek bir batarya ile durumu kurtarabilir ya da kablosuz şarj aletleriyle rahatlıkla telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Lumia 735’in pil konusunda bizi tatmin ettiğini belirtelim. İncelememiz sırasında bir günü rahatlıkla çıkaran telefon ikinci günün bir kısmını da şarj edilmeden tamamlamayı başardı. Ayrıca Lumia 735’te pil tasarruf modu da bulunuyor ancak kullanma ihtiyacı hissetmedik.

Lumia 735’in performansına baktığımızda karşımıza 1,2 GHz dört çekirdekli işlemci çıkıyor. 8 GB dahili hafızayla gelen telefonda, Nokia’nın geçtiğimiz aylarda incelediğimiz amiral gemisi modeli Lumia 930’da yetersiz bulduğumuz artırılamayan hafıza durumu geçerli değil. 128 GB’a kadar microSD kart desteği sağlayan telefon ayrıca kullanıcıya 15 GB ücretsiz bulut depolama alanı sunuyor. Performans testini Windows Phone’lar için olan AnTuTu Benchmark’a güvenemediğimiz için güncel oyunlarla yaptık. Telefon, zorlanabileceğini düşündüğümüz Asphalt 8: Airborne ile yaptığımız testi başarıyla geçti. Yüksek performans talep eden oyunlarda yaşanılan ısınma problemini Lumia 735 ile yaşamadığımızı belirtelim.