reklamı kapat

POPÜLER

Nokia’dan Android tablet sürprizi [Video]

Geçtiğimiz gün siyah bir kutu tasarımı ile yeni bir cihaz geleceğini müjdeleyen Nokia, bugün N1 adlı tablet modelini duyurdu.

Microsoft ile ortaklık içerisine girmesinin ardından akıllı telefon pazarından elini çeken Nokia‘nın yeni tableti gerek tasarımı, gerekse özellikleriyle epey dikkat çekici bir cihaz olacak gibi görünüyor.

n1 (1)
Tamamen aluminyum kasaya sahip cihaz 318 gram ağırlığında. 200,7 mm yükseklik ve 138,6 mm genişlikteki kasanın kalınlığı ise 6,9 mm. Gorilla Glass 3 ile korunan 7,9 inç 2048 x 1536 yüksek çözünürlüklü ekranla birlikte gelen N1, gücünü Intel Atom 64 Z3580 bit 2,3 GHz işlemciden alıyor. 2 GB RAM’i içerisinde barındıran cihazın 5 megapiksel ön kamera, 8 megapiksel arka kamerası bulunuyor ve bu kameralar ile 1080P video kaydı mümkün oluyor. Sürpriz bir şekilde Android 5.0 Lollipop ile gelen Nokia tablette Nokia’ya ait Z Launcher bulunuyor ve bu arayüz çok daha kolay bir kullanım vadediyor. Tabletin pilinin ise 5300 mAh kapasiteli olduğu belirtiliyor.

device_delivery_ae_07_00467 C sınıfı micro USB girişine sahip olmasıyla bu alanda bir ilki gerçekleştiren yeni tablete USB bağlarken kabloyu ters takma sorunu ortadan kaldırıyor. Çünkü bu yeni USB’ler tıpkı Apple’ın yeni cihazlarında görüldüğü gibi yön fark etmeksizin takılabiliyor ve diğer USB’lere oranla daha verimli olarak çalışabiliyor.

nokia n1
Üstünde Nokia markasını bulunduran tablet ilginç bir şekilde tam olarak Nokia’ya ait değil. Şirketin üretim bölümünün büyük bir kısmı Microsoft’a satıldığından dolayı üretim büyük ölçüde Microsoft tarafından geliştirilmiş. Genel görünüşü itibariyle iPad Mini’ye benzeyen N1’in tanıtım fotoğrafları ve videosu da Apple’ın tanıtımlarını andırıyor.

249 dolar fiyat etiketine sahip olacak tablet ilk olarak 2015’in başlarında Çin’de satışa sunulacak. İlerleyen aylarda ise Avrupa’daki kullanıcılarla buluşacak.

VİDEO