reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti için resmi fiyat açıklandı

Ekran kartı pazarını güçlü rakibi AMD’ye rağmen domine eden Nvidia, CES 2022’de GeForce RTX 3090 Ti ekran kartını tanıtmıştı.

Nvidia, CES 2022 kapsamında birçok duyuru yaptı. Ancak bunlar arasında en çok ses getiren dünyanın en güçlü oyuncu odaklı ekran kartı GeForce RTX 3090 Ti olmuştu. Nvidia tarafından hali hazırda çok güçlü olan RTX 3090 üstüne konumlandırılan 3090 Ti, referans tasarımıyla dahi piyasanın en büyükleri arasına giriş yaptı. Bu formda üç slot yer kaplayan ve çok yüksek güç ihtiyacı bulunan ekran kartı, tam “21 Gbps” 24GB GDDR6X bellek taşıyor ve 40 teraflops GPU gücü getiriyor. Buradan hesapla RTX 3090’a oranla yüzde 11 daha güçlü / hızlı olan ekran kartı için CES 2022’de fiyat verilmemişti. Bugün ise bu değişti ve kart için 1.999 dolar temel fiyat etiketi açıklandı. Bu fiyat elbette referans kart için veriliyor. Asus, Colorful, EVGA, Gainward, Galax, Gigabyte, INNO3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac gibi firmaların bugün raflara çıkacak birçok özel kartı daha pahalı olacaktır.

Peki GeForce RTX 3090 Ti tam olarak kimin için? Bunun cevabını Nvidia Türkiye şöyle veriyor; “Dünyanın en hızlı masaüstü GPU’su sizin için tasarlandı: Sınırları kaldırmak isteyen oyuncular, İçerik üreticileri ve Veri bilimcileri”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kart için Nvidia’nın Türkiye sitesine koyduğu temel açıklaması ise şöyle: “GeForce RTX 3090 Ti ve 3090, TITAN sınıfı performansa sahip, çok kuvvetli GPU’lardır (BFGPU’lar). NVIDIA’nın 2. nesil RTX mimarisi Ampere ile güçlendirilen bu modeller; gelişmiş ışın izleme çekirdekleri, tensör çekirdekleri ve yeni duraksız işlem özellikli çoklu işlemcilerle ışın izleme ve yapay zeka performansını ikiye katlıyor. Ayrıca, oyuncuların ve içerik oluşturucuların en üst seviye oyun performansını deneyimlemesi için tam tamına 24 GB G6X belleğe sahiptir.”

RTX 3090 Ti modeli önümüzdeki dönemde Türkiye’de de elde edilecek. Henüz Türkiye fiyatı konusunda ise bir açıklama yok fakat fiyatın çok ama çok yüksek olacağı çok açık durumda.

3090 Ti ekran kartını 3090’a göre devasa bir performans farkı getirmediğini buradaki ilk incelemelerden birisinden rahatlıkla görebilirsiniz.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı