reklamı kapat

POPÜLER

Genç Teknoloji Destek Casper Öğrencilere vergisiz cihaz LOG Tasarım

Öğrencilere vergisiz cihaz konusunda soru işaretleri sürüyor

1 Kasım itibarıyla başlatılan ancak aslında tam olarak başlamadığı söylenen öğrencilere vergisiz cihaz konusunda soru işaretleri sürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı geçtiğimiz ay örgün eğitimde öğrenim gören gençlere, 9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için toplamda 5 bin 500 lirayı geçmeyen şekilde destek vereceğiz.” demişti. Cumhurbaşkanı açıklamasında ayrıca, Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4’üne, bilgisayarlar için yüzde 16,7’si kadar tutarda destek sağlayacağız. ifadelerini de kullanmıştı. İşte bu süreç Cumhuriyet’te yer alan habere göre her satış kanalında tam olarak başlayamadı, çünkü iddiaya göre usul ve esaslar halen tam olarak yayımlanmadı. Bu süreçte özellikle vergi iadesi konusunda bir bilinmezlik bulunuyor, konu hakkında konuşan Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Genel Sekreteri Yahya Arıkan, “Normal şartlarda iade süreci en az birkaç ay sürer. Ben bu uygulamada da ertesi gün bir iade yapılacağını düşünmüyorum. Başvurular büyük ihtimalle internetten yapılır aksi takdirde vergi daireleri bu yükü karşılayamaz zaten” açıklamasını yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Teknoloji çağında böyle bir uygulamaya gerek yoktu” diyen yeminli mali müşavir Bülent Ak ise, “Gençler direkt vergisiz fiyatıyla satın alabilirlerdi. Vergi iadesi en az 1-2 ay sürecektir. Bu alınan ürün bozuk çıkabilir, ürün de iade edilmek istenebilir. Nasıl bir çözüm bulunacak göreceğiz” diye konuştu.

Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz ise konuda şunları söylemiş: “Kamuoyunu yanıltan bilgiler veriyorlar. Gençlere 5 bin TL indirim dediler, gençlerimiz para biriktirip mağazalara gidince eli boş dönecek. Milyonlarca insan vergi iadesi için başvuracağına devlet direkt satıcılarla muhatap olsaydı daha kolay olmaz mıydı herkes için? Ayrıca iadenin iki ay sonra yapıldığını düşünün. İki ay sonra cebinize girecek 5 bin liranın enflasyon karşısındaki kaybını düşünün. Bu durum acilen düzeltilmeli.”

Geçtiğimiz günlerde de Hepsiburada, öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar konusunda hazırladığı bir kampanya sayfasında şu detayları vermişti:

  • -25 Ekim 2023 tarihinde yapılan Resmi Gazete açıklamasıyla birlikte yükseköğretim öğrencileri 9.500 TL altındaki telefon, bilgisayar ve tabletleri vergi iadesi ile birlikte bir defaya mahsus alabilecekler.
  • -1 Kasım itibarıyla alınan telefon, bilgisayar ve tabletler kapsam içerisindedir. Öncesinde alınan cihazlar 9.500 TL altında olsa bile Resmi Gazete açıklamasına göre sürece dahil edilemezler.
  • -Kampanyadan, 26 yaşından gün almamış Yükseköğretim öğrencileri faydalanabilir. (Yükseköğretim: önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimlerini kapsar.) Açıköğretim öğrencileri faydalanamaz.
  • -Kampanya dahilindeki cihazlar mevcut fiyatları üzerinden satışa sunulur. 9.500 TL altında satın alınmış olan telefon, bilgisayar ve tabletin toplam destek tutarı 5.500 TL’dir. Bu destek tutarı daha sonra devlet kurumları karşısından geri ödenerek sağlanması beklenmektedir. Alınan her bir cihaz için ayrı ayrı 5.500 TL desteği yapılmayacak; toplam destek tutarı 5.500 TL olarak yapılacaktır. Resmi kurumlardan henüz bu konuda detaylı bir açıklama gelmemiştir.
  • -Kampanya dahilinde satın alınan cihazların en az 2 yıl kullanım zorunluluğu vardır.
  • -Yapılan resmi açıklamada 9.500 TL altındaki tüm telefon, bilgisayar ve tabletler kampanya dahilinde kabul edilmiştir. 

Öğrencilere vergisiz cihaz durumu yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli