reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon ikinci el telefon

Yükseköğretim öğrencilerine verilecek teknolojik cihaz desteği yürürlüğe konuldu

Uzun zamandır gündemde yer alıyordu. Yükseköğretim öğrencilerine verilecek teknolojik cihaz desteği yürürlüğe konuldu.

Geçtiğimiz aylarda konulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, örgün eğitimde öğrenim gören gençlere, 9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için toplamda 5 bin 500 lirayı geçmeyen şekilde destek vereceğiz.” demişti. Erdoğan açıklamasında ayrıca, Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4’üne, bilgisayarlar için yüzde 16,7’si kadar tutarda destek sağlayacağız. ifadelerini de kullanmıştı. Bu konuya ek olarak Cumhurbaşkanı, “Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz.” açıklamasında da bulunmuştu. Bu konuda bundan önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu NTV canlı yayınına katılarak soruları yanıtlamış ve orada son haftalarda çok merak edilen öğrenciye vergisiz telefon ve bilgisayar konusunda, “Zannediyorum ki bugünlerde tamamlanır, yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur ve başlatılır” demişti. Dün gece ise Yükseköğretim öğrencilerine, teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe konuldu. Bu kapsamda artık netleşen kilit detaylar şöyle:

-Satış fiyatı 9.500 TL’yi geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda bir defaya mahsus 5.500 TL destek verilecek.

-Bu karadan satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış, açık öğretim okumayan yüksek öğretim öğrencileri faydalanacak.

-Bu karar 1 Kasım tarihinde yürürlüğe girecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz desteği verilmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli