reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X
iPhone X
iPhone X

OLED ekranlı iPhone X’dan rakiplerine büyük gözdağı

29 Kasım 2017

Apple’ın 10.yıl dönümüne özel olarak geliştirdiği iPhone X, kısa bir süre önce Türkiye’de de satışa sunuldu. Teknoloji dünyası tarafından beğeniyle karşılanan modelin satış rakamıyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Rosenblatt China Technology analisti Jun Zhang’e göre  iPhone X, şimdiye kadar 15 milyon sattı. 256 GB’lık modelin 64 GB’lık modele kıyasla daha çok sattığını belirten Zhang, 256 GB’lık modelin 2 kat daha popüler olduğunu ifade etti. 

Telefonun haftalık üretiminin 3 milyona ulaştığını dile getiren analist, önümüzdeki ay bu rakamın haftada 4 milyona çıkacağını söyledi. Daha önce ortaya atılan iddialarda iPhone X’un sevkiyatının bu yılın sonunda 27-28 milyona ulaşacağı belirtilmişti. Analistin belirttiği raporda ise telefonun sevkiyatının bu yılın sonunda 30 milyona ulaşacağı yönünde. Önümüzdeki yılın mart ayında sevkiyat rakamının 45 milyona ulaşması bekleniyor.

iPhone X, derinlik algılayabilen kamerasıyla fark yaratıyor

iPhone’un 10. yıl dönümünü iPhone X modeliyle kutlayan Apple, her iPhone modelinde olduğu gibi yine dikkat çekici bir ürüne imza atıyor. Telefona bakıldığında göze çarpan en önemli detay çerçevesiz ekranı ve ana ekran tuşunun kaldırılmış olması. Tüm iPhone modellerinde gördüğümüz ana ekran tuşu yeni modelle elvada diyor. Touch ID’nin yerine Face ID isimli yüz tanıma sisteminin tercih edildiği telefon, güvenlikte yeni bir dönemi başlatıyor. Apple’ın belirttiğine göre Face ID sistemi, düşük ışıkta dahi sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Yüzünüzü algılayabilen Face ID, şapka veya gözlük takılması durumunda dahi kullanıcıların yüzlerini algılayabiliyor. Face ID, ön kamera, nokta projektör, kızılötesi kamera gibi özelliklerden yararlanıyor.