reklamı kapat

POPÜLER

Olympus giriş seviyesi DSLR pazarına veda etti

Japon fotoğraf makinesi üreticisi Olympus, giriş seviyesi DSLR üretimini durduracağını ve yoluna Four Thirds standardında makinelerle devam edeceğini duyurdu. Ellerinde Pen gibi gelişmeye oldukça müsait bir makine olduğu düşünüldüğünde, şirketin 1000 dolar civarı fiyatlara sahip giriş seviyesi DSLR makineler için Ar-Ge harcaması yapması pek mantıklı değil zaten. Üstelik de Canon ve Nikon gibi dev rakiplerin olduğu bir pazarda.

OLYMPUS PEN
Olympus yöneticilerinden biri yaptığı açıklamada, “E-620 ve sonrasında ürettiğimiz SLR makinelerin yerine yenilerini çıkarma gibi bir planımız yok. Giriş seviyesi SLR fotoğraf makinesi sınıfı tamamiyle Pen sistemli makinelerle yer değiştirecek,” dedi. Her ne kadar uzun vadede olumlu sonuçlar doğuracaksa da, Olympus gibi büyük bir firmanın giriş seviyesi DSLR üretiminden çekiliyor olması üzücü.

MICRO FOUR THIRDS NEDİR?
Micro Four Thirds sistemi, profesyonel fotoğrafçılığa daha fazla özgürlük getirme amacı taşıyor. Profesyonel ya da yarı profesyonel fotoğrafçılara değiştirilebilir lensli modeller sunarken, bir yandan da makinelerin boyutlarını küçülterek kompakt makine boyutuna yaklaştırıyor. Sistem, yerden tasarruf ettiği ve hafif bir yapı sunduğu için klasik ayna sistemine sahip değil, ama SLR’larla aynı kalitede görüntü yakalamayı sağlayacak olan 4/3 tipi görüntü sensörü kullanıyor. Yani vizörü yok; ancak görüntü kalitesi kompakt makinelerden daha yüksek.

İLGİLİ HABERLER