reklamı kapat

POPÜLER

Olympus PEN E-P2 incelemesi

 - Güncelleme: 07 Ekim 2010 02:19

Tasarımıyla önceki PEN modeli E-P1’i andıran E-P2 başarılı tasarımcı Yoshihisa Maitani tarafından ilk kamerada kullanılan tasarım çizgisini birebir yansıtıyor. Tasarımın dışında kameranın kullanımını daha kolay hale getiren özelliklerin hepsi E-P2’ye aktarılırken özellikle kullanıma sokulan yeni aparatlar ve geliştirilen çekim özellikleri ile başarılı karelere artık daha da kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz.

BAŞARILI MENÜ DİZİLİMİ
E-P1’de de yer alan başarılı menü dizilimi ve ayarlara kolayca ulaşabilmemizi sağlayan kontrol paneli aynı mantıkla E-P2’de de korunmuş. Yeni iki adet filtrenin de dahil olduğu ‘art filter’ serisi farklı görsel akımların karakteristik özelliklerini (renkler, ışık, keskinlik vb.) bilgisayarınızın yardımı olmaksızın çektiğiniz kareler üzerinde kolayca kullanabilmenizi sağlıyor. Kamerada kullanılan TruePic V işlemcisi bu filtreleri seri bir şekilde uygulayabilmenizi sağlarken bu boyutlardaki bir cihaza sağladığı yüksek performansla da dikkat çekiyor.

KOLAY KULLANIMA YÖNELİK YENİLİKLER

Olympus Pen E-P2’nin farklı ortamlar için hazırlanmış çekim modları sayesinde havai fişekten, sahil gibi yüksek ışığın olduğu ortamlara kadar birçok farklı şartta başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Olympus PEN E-P1’de olduğu gibi E-P2’de farklı ortamlarda kamera ayarlarının nasıl olması gerektiğini henüz kestirecek kadar uzmanlaşamayan fotoğrafçılar için kullanışlı bir hazır çekim modları menüsüne sahip. E-P2 ile gelen ikisi yeni olmak üzere 8 adet fotoğraf filtresi ise kameranın kullanımını daha eğlenceli bir hale getiriyor. Ek olarak gelen ‘Cross Process’ filtresi renkler ve keskinlik üzerinde oldukça hoş etkiler bırakırken ‘Diorama’ filtresi ise çektiğiniz fotoğraflara sahte bir alan derinliği duygusu vererek çektiğiniz mekanların minyatür veya maketmiş gibi gözükmesini sağlıyor. Kameraya eklenen yeni i-Enhance fonksiyonu renkleri gerçekte olduğundan daha canlı bir görüntü vererek çektiğiniz karelere bilgisayar programlarıyla oynanmış izlenimi veriyor. Ayrıca başta değindiğimiz çekim modları arasında  yer alan e-Portrait ve i-Auto modları insana gerçekten bu işin profesyonelleriyle yarışabilecekmiş hissi veriyor.

YENİ EKİPMANLAR
9-18 milimetre F4.0-5.6 geniş açı ve 14-150 milimetre F4.0-5.6 tele zoom lens olmak üzere mevcut PEN lenslerine iki adet yeni ürün eklerken bu lenslerin SLR lenslerindeki karşılıkları 18-36 milimetre ve 28-300 milimetre olarak hesaplanabilir. Ek olarak LCD ekranın hemen üzerinde bulunan soket giriş sayesinde E-P2’ye elektronik vizör ve stereo mikrofon gibi E-P2 için üretilmiş aparatları kullanabiliyoruz. 90 derecelik hareket yapabilen elektronik vizör sayesinde LCD ekrandan görüntü almakta zorlandığınız ışıklı ortamlarda rahatlıkla çalışabiliyorsunuz. Stereo mikrofonla ise 720p (1280×720 piksel) HD kalitede çekilen videoların en büyük sorunlarından biri giderilmiş. Bu mikrofon sayesinde cihazın üzerindeki mikrofon yerine başarılı bir harici mikrofonla çok daha kaliteli stereo kayıtlar alabiliyorsunuz.

HD VİDEO KALİTESİ
E-P2 de önceki versiyonu gibi fotoğrafın dışında aynı zamanda etkileyici bir video performansı sunuyor. 720p standartındaki HD videolar 1280×720 piksel çözünürlükleri sayesinde videolarımızda daha fazla detay görebilmemizi sağlıyor. Aynı zamanda fotoğraf makinesi objektiflerinin getirdiği birçok optik artıyı çektiğimiz videolarda da sunan PEN serisi E-P2 için geliştirilmiş stereo mikrofon ile kusursuz ses kayıtları da alarak videolarımızın daha kaliteli bir hale gelmesini sağlıyor. HDMI arayüzü sayesinde mini HDMI çıkışını daha rahat kullanabilmenizi sağlayan E-P2, fotoğraf makinesi üreticilerinin video konusunda da ciddi atağa kalktığı şu günlerde Olympus’un da video kunusunda söyleyeceği sözler olduğunu gösteriyor.

SON SÖZLER
Yenilenen özellikleriyle PEN serisi ile başlayan yeni bir segmenti daha da ileriye taşıyan E-P2, SLR kameraların optik ve görüntü performanslarını kompakt bir gövdeye sığdırıyor. Şimdilik konuşmak için erken olsa da yavaş yavaş SLR kullanıcılarının daha kompakt ve pratik kameralar kullanmaya başladığını biliyoruz. Olympus ise PEN serisinin son modeli E-P2 ile bu süreci ivmelendirecekmiş gibi gözüküyor.

EKSTRA APARATLARolympus-pen-e-p2-1Elektronik vizör ve stereo mikrofon gibi aparatlar kameraya bağlanabiliyor

ERGONOMİK YAPIolympus-pen-e-p2-2Kontrol paneli çekim esnasında yapılan ayarlarda kolay bir kullanım sağlıyor

GÖVDE TASARIMIolympus-pen-e-p2-3Gövde E-P1’in tasarımıyla bire bir aynı olsa da fazlasıyla şık gözüküyor

HARİCİ VİZÖRolympus-pen-e-p2-4Harici elektronik vizör 90 derecelik hareket yapabilmesiyle hayat kurtarıyor

NOSTALJİK GÖRÜNÜM
olympus-pen-e-p2-5Deri askı ile gövde kılıfı kameranın ‘nostaljik’ havasını kuvvetlendiriyor

YENİ FİLTRELER
olympus-pen-e-p2-6Diorama ve ‘Cross Process’ filtreleri ile filtre sayısı sekize çıkmış

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Sahip olduğu arabirimi, kompakt boyutları, sergilediği iyi performans, harici aparatların kullanılabilmesi.

EKSİLER
Dahili flaşın bulunmaması.

SONUÇ
Genişletilen objektif seçenekleri ve yavaş vayaş oturan kendine has mantığı ile Pen serisi gelecek vadediyor. E-P2 hem video ve fotoğraf çekimlerinde, hem de başarılı işlemcisi sayesinde sunduğu performansla boyundan büyük işler yapıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 12.3 Megapixel Live MOS algılayıcı

Zoom
• Genişletilen lens seçenekleri farklı optik zoom seviyeleri sunuyor

ISO
• Oto 200-3200
• Manuel 100-6400

Ekran
• 3.0 inç yansımalara karşı korumalı HyperCrystal LCD

Hafıza
• SD/SDHC

Video
• 720p video kaydı
• Stereo ses

Kayıt Formatları
• RAW
• RAW&JPEG
• JPEG

Boyutlar
• 121 x 70 x 36 mm

Ağırlık
• 335 gram (gövde)

İLGİLİ HABERLER