reklamı kapat

POPÜLER

Olympus E-P1

3 inçlik LCD ekran live-view özelliğinin kıymetini daha da artırıyor. Piyasada 14-42 ve 17 milimetre olmak üzere iki adet lens seçeneği bulunan Olympus E-P1, DSLR kameralara göre küçük olan boyutları sayesinde çekim esnasında lens değişimini oldukça pratik bir hale sokmuş. 60-70’li yılları anımsatan tasarımı ise ilk bakışta bile beğeni kazanmaya yetiyor. Tasarım gurusu Yoshihisa Maitani tarafından tasarlanan kameranın gövdesinde kullanılan malzeme de başarılı tasarıma uygun olacak şekilde kalite hissini ilk bakışta veriyor. Kolay bir dizilime sahip menüsü ve çekim esnasında tüm ayarlara kolayca ulaşılmasını sağlayan kontrol paneli oldukça kullanışlı. Dijital kamera dünyasına yeni bir soluk getirdiği için henüz ne tarz kullanıcıya hitap ettiğini tam kestiremiyoruz. Ancak kolay kullanımının yanında DSLR kameralardan geri kalmayan teknik özellikleriyle Olympus PEN serisi için dijital fotoğrafçılığı yeni bir çizgiye oturtuyor demek çok da yanlış olmaz.

ÇEKİM MODLARI VE HAZIR EFEKTLER
Manzara, portre, karlı ortam, sahil ve mum ışığı… Hepsi birbirinden farklı kamera ayarları isteyen bu tarz çekimler, DSLR kameralarda belirli bir ustalaşma sürecinden sonra fotoğrafçı tarafından kestirilebilir. Ancak kullanım kolaylığıyla ön plana çıkan kompakt kameralar kullanıcılarına bu tarz ayarları yapma imkanı vermeyeceği için fotoğraf konusunda çok da uzmanlaşmamış kullanıcılar için Olympus E-P1’in hazır çekim modları oldukça kullanışlı. Sıradan manzara veya portre çekimlerinin yanında ‘high-key’ ve ‘low-key’ gibi ileri seviyeli ışık kullanımları için de hazır çekim modlarına sahip E-P1’in bu modları elbette ileri seviyedeki profesyonel kullanıcının iş üretebilmesine yetecek kadar başarılı olmayabilir ama çıkan sonuçlar hiç de yabana atılır cinsten değil. Ayrıca farklı artistik tarzları dijital efektler olarak karşımıza sunan E-P1 sayesinde normal şartlarda çekimden sonra Photoshop veya benzeri fotoğraf düzenleyici programlarla dijital ortamda fotoğraf ile oynamamıza gerek kalmıyor. Özellikle ‘Pin Hole’ ve ‘Soft Focus’ efektlerini başarılı bulduğumuz modlar arasında pop art renklerine veya grain’li siyah beyaz karakterine sahip fotolar da çekmenize yardımcı olacak 6 adet hazır efekt bulunuyor.

720P VİDEO KAYIT
720p standartında video çekebilen E-P1 bu noktada da rakipleri arasında göze çarpıyor. Ancak kamera üzerindeki hazır filtre veya efektlerden birini kullanmak istediğinizde ekran üzerindeki live-view’un görüntüleme hızı çekimi oldukça zora sokacak şekilde düşüyor. 1280×720 piksel çözünürlükte 30 FPS’lik görüntü kaydeden cihaz, üzerindeki mini HDMI çıkışı sayesinde HD televizyonlara da bağlanabiliyor. Çektiğimiz videoları ve fotoğrafları yüksek çözünürlükteki dev ekranlarda izlememize olanak tanıyan HDMI çıkışının yanında SD kartlara aktarılan verileri bilgisayarımıza USB 2.0 çıkışıyla taşıyoruz.

SENSÖR VE İŞLEMCİ PERFORMANSI

12.3 megapiksellik yüksek hızlı Live MOS sensör’e değinmek gerekirse; özellikle görüntü sabitleyici sistem ile birlikte yüksek enstantaneli çekimlerde bile 4 stop’luk avantaj sağlıyor. Bu önemli bir artı olsa da EP-1 ile çekim yapmayı eğlenceli kılan asıl özellik tüm o efektleri ve filtreleri çekim esnasında görebilmenize olanak sağlayan başarılı TruePic V işlemcisi. Bilgisayar başındayken bile yeri geldiğinde insanı çileden çıkaran render işlemlerini oldukça kısa bir sürede gerçekleştiren E-P1, bu başarısını TruePic V işlemcisine borçlu.

HEM GÖZE, HEM DE PARMAKLARA HİTAP EDEN TASARIM
Gümüş siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı gövde rengi seçeneğine sahip EP-1, yazının başında da belirttiğimiz gibi tasarım dünyasının önemli isimlerinden biri olan Yoshihisa Maitani’nin kaleminden çıkmış. Retro tarzdaki sade tasarım çizgisi klasik kameraları sevenleri kendine aşık edebilecek seviyede. Deriden yapılmış şık bir kılıfa sahip E-P1’in kayışı da aynı malzemeden üretilmiş. Gövde de kullanılan başarılı işçilik ve kaliteli malzemenin yanında objektiflerde gördüğümüz işçilik ve malzeme biraz sönük kalıyor. Kontrol paneli de fazlasıyla sade ve kullanışlı. Kamerayı ilk kez kullanacak biri bile 3-4 dakikalık kurcalamanın sonunda tüm fonksiyonlara kolayca ulaşabilir hale geliyor. Arka yüzeye yerleştirilmiş kontrol tuşları çekim esnasında ISO, beyaz ayarı ve otofokus modları gibi özelliklere ulaşımı kolayca sağlarken çekim esnasında diyafram ve enstantane hızı gibi ayarları yapmak en az DSLR kameralardaki kadar kolay. Manuel fokus kullanılırken kullanıcının odak yapılan noktayı tam olarak netleyebilmesi için kameranın o noktayı otomatik olarak dijital zoom ile ekranda daha büyük olarak göstermesi özellikle DSLR kullanıcılarının ilk başta kafasını karıştırsa da zamanla oldukça kullanışlı bir fonksiyon olduğu anlaşılıyor.

3 İNÇ EKRANolympus-e-p1-13 inç LCD ekran büyük boyutuyla çekilen fotoğrafları detaylı bir şekilde gösteriyor

ADAPTÖR DESTEĞİolympus-e-p1-2MMF-1 adaptörü ile tüm FT standartındaki lensler kamerayla kullanılabiliyor

ŞIK TASARIMolympus-e-p1-3EP-1’in şık gövde tasarımı deri bölümlerle desteklenmiş

AKSESUARLARolympus-e-p1-4Olympus EP-1’in aksesuarları en az kendi kadar şık tasarıma sahip

KONTROL PANELİolympus-e-p1-5Ergonomik kontrol paneli çekim esnasında yapılan ayarlamalar da farkını hissettiriyor

BAĞLANTILARolympus-e-p1-6EP-1 yüksek hızlı USB 2.0 ve HDMI bağlantılarına sahip

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Kullanıcı dostu arayüzü, tatmin edici fotoğraf kalitesi, şık tasarımı.

EKSİLER
Standart lenslerin az sayıda olması, görece yüksek fiyatı, dahili flaşın bulunmaması.

SONUÇ
Devrimsel niteliklere sahip EP-1 farklı bir kullanıma sahip. Gelişmiş DSLR makinelerle rekabet içerisinde olmasa da asla ama asla bir ‘doğum günü’ makinesi değil. Harika tasarımı sırf aksesuar olarak bile kendini taşıttıracak kadar çekici.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 12.3 megapixel Live MOS algılayıcı

Lens seçenekleri
• 14-42 ve 17-28 mm standart lenslere sahip

ISO
• Oto 200-3200
• Manuel 100-6400

Ekran
• HyperCrystal LCD, 3.0 inç

Hafıza
• SD kart

Video

• 720p video kayıt ve stereo ses

Özellikler
• Dijital görüntü sabitleme
• Adaptör kullanımıyla tüm MFT ve FT lens serilerini kullanabilme imkanı
• Başarılı ‘art filters’ uygulaması

Kayıt Formatları
• RAW, RAW&JPEG, JPEG

Boyutlar
• 120.5 x 70 x 35 mm

Ağırlık
• 335 gram (sadece gövde)

İLGİLİ HABERLER