reklamı kapat

POPÜLER

Olympus E-420

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:41

Profesyonel fotoğrafçılığa adım atmak istiyor fakat makinelerin büyük tasarım ve ağırlıkları korkutuyorsa, Olympus E-420’yi incelemenizde fayda var. Dijital fotoğraf makinesi pazarında son yılların agresif üreticilerinden Olympus, yaz ortasında duyurduğu E-420 adlı ürünüyle hem sektördeki sessizliği bozdu, hem de dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Geçtiğimiz yıl satışa sunulan E-410 modelinin devamı niteliğinde hazırlanan E-420 minik tasarımıyla önceki modeli büyük ölçüde andırsa da, üzerindeki yenilikler göz ardı edilecek gibi değil. 14-42 Zuiko dijital zoom objektifle birlikte gelen makine, görüntü algılayıcısı ve objektifiyle kullanıcısının kaliteli görüntüler yakalamasını sağlıyor.

GÖRÜNTÜ VE HIZDAN ÖDÜN YOK
Tasarım olarak bir önceki modelden çok fazla farkı bulunmayan E-420, üzerinde çeşitli yeni modların yanı sıra gövdesindeki hafif çıkıntısıyla daha iyi kullanım imkanı sunuyor. xD Picture ve CompactFlash hafıza kartlarını destekleyen ürün üzerinde bir önceki modele göre 2.5 yerine 2.7 inç büyüklüğünde LCD ekrana yer verilmiş. Daha çok detay görüntülenmesini sağlayan ekran, 230 bin renk derinliğiyle de rakiplerin gerisinde kalmıyor. Sadece kasa ve ekran değil, görüntü sensörü de önceki modellere göre bir hayli geliştirilen makine özellikle ışığın yetersiz olduğu ortamlarda odaklanma ve görüntü yakalamada E-410’a göre daha başarılı sonuçlar sergiliyor. Çözünürlük anlamında gayet mütevazi olan Olympus E-420’de 10 megapiksel çözünürlük sunuyor. Gerçek değerlerle 5 megapiksel çözünürlüğün bile kartpostal baskılar için yeterli olduğunu hatırlatarak, E-420’nin bu konuda tüm istekleri karşıladığını söyleyebiliriz. Makineyi bir önceki model ve ağabeyleriyle karşılaştırdığımızda netleme, deklanşör tepki – kayıt süresi, Zuiko objektifiyle de renk ve keskinlik açısından geri kalmıyor.

EKSİĞİ YOK, FAZLASI VAR
Görünüş itibariyle küçük bir kasaya sahip olsa da E-420’de diğer D-SLR makinelere göre hiçbir eksik söz konusu değil. Hatta bazı özellikleriyle rakip makinelerin önüne bile geçtiğini söyleyebiliriz. ISO ışık hassasiyeti konusunda 100-1600 oranla iyi performans sergileyen makine, düşük noise oranıyla yüksek ISO’lu hassas çekimlerde şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Olympus’un daha önce satışa sunulan DSLR makinelerinde kullandığı Live View özeliği E-420’de de kullanılmış. Canlı ön izleme modu sayesinde kullanıcı çekim esnasında büyük ölçüde kolaylık yaşarken, Olympus’un bu özelliği de geliştirmeyi ihmal etmemiş. Daha önceki modellere göre E-420’de Live View canlı ön izlemede duraklama yaşanmıyor. Bu da görüntü sensörü üzerinden çalışan AF otomatik netlemeye eklenen tam kontrast AF özelliği sayesinde gerçekleşiyor.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Küçük ve hafif tasarım, 2.7 inç ekran, çekim modları, Live View

EKSİLER
Harici hafıza desteği, görüntü sabitleyici yok, çekim hızı

SONUÇ
Küçük boyutlarda büyük makinelerle yarışabilecek özelliklerle donatılan E-420 her ne kadar normal DSLR’den alınan alışılagelmiş keyfi vermese de, profesyonelliğe giden yolda kullanıcısına sağladığı katkı tartışılmaz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
10 megapiksel

Sensör tipi
Live MOS

Ekran
2.7 inç 230 bin renk

Dahili flaş
Var

ISO Oranı
100-1600

Çekim hızı (Kare/Saniye)
3.5 kare

Hafıza desteği
xD, CompactFlash

Boyutlar
129.5 x 91 x 53 mm

Ağırlık
380 gram