reklamı kapat

POPÜLER

Exper EQ 3G

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:46

Bu iki model arasındaki en büyük fark 3G, ancak konfigürasyonda da ufak tefek farklılıkları bulunuyor elbette. Peki, EQ 3G’nin sahip olduğu özellikler neler, şimdi bunlara bir bakalım.

ŞIK TASARIM, KOLAY KULLANIM
EQ 3G’nin oldukça şık bir tasarımı bulunuyor. Siyah bir yüzeye sahip olan EQ 3G’nin kapağının üzerindeki çizgili tasarım bu şıklığı destekliyor. Ayrıca yine bu bölgedeki ürün logosu da görünümü renklendirmiş. Bazı bölümler dışında zeminin mat bir malzemeyle kaplanmış olması, kullanıma bağlı olarak ürünü işgal edebilecek olan parmak izlerinden kurtulmanızı sağlamış. Üzerinde 13.3 inç genişliğinde Ultra Slim WXGA LCD bir ekran bulunduran EQ 3G’nin, bu ekranın çevresindeki çerçeve daha ince tasarlansaydı daha güzel bir görünüm sunabilirdi diye düşünüyoruz. Bu sayede ekran genişliği de biraz artırılabilirdi. Ancak bu kategoride bulunan rakipleriyle kıyaslandığında, ekran büyüklüğü ile ağırlığının oldukça dengeli olduğu da iyi bir ayrıntı. Yalnızca 1.4 kilogram ağırlığa sahip olan EQ 3G, bu sayede mobil yaşamınızı büyük ölçüde keyifli kılacaktır. Sahip olduğu tuş takımıyla da ilgi odağı olacak olan EQ 3G, oldukça rahat bir kullanım sunuyor. Tuşların büyüklükleri oldukça dengeli hazırlanmış. Genelde pek çok dizüstü bilgisayarda karşılaştığımız gibi Türkçe karakterler için daha küçük boyutta tuşlar kullanmak yerine eşit büyüklüğü gözeten Exper geliştiricileri, böylece kullanılabilirliği arttırmış. Bu arada tuş takımının 100 cc’ye kadar su geçirmeyecek şekilde geliştirildiğini de belirtelim. Tuş takımının hemen altında bulunan touchpad’in genişliği de bir hayli etkili. Ancak parmağınızı yüzeyde kaydırmanız biraz zor olabiliyor; açıkçası bu bölümde daha kaygan bir zemin kullanılabilirdi. Touchpad’in hemen altında bir parmak izi okuyucusu da bulunduran EQ 3G, böylece güvenliğini göz önünde bulunduran kullanıcıları da mutlu edecektir. Darbelere karşı dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu söyleyebileceğimiz EQ 3G, bağlantı seçenekleriyle de ilgi çekiyor. Tüm bağlantı girişlerine sağ ve sol tarafında yer verilen EQ 3G’nin arka kısmında ise yalnızca havalandırma çıkışı bulunuyor. 3 adet USB, bluetooth, ExpressCard, kart okuyucusu ve hızlı internet bağlantısı için SIM kart portu da bulunduran EQ 3G, bağlantılarıyla kullanıcılara oldukça geniş bir kullanım imkanı sunuyor.

UZUN MU UZUN PİL ÖMRÜ
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi EQ 3G, uzun pil ömrüyle dikkat çekiyor. 12 saate kadar pil ömrü sunan EQ 3G, bunca uzun bir pil ömrü sunmasını kalın bir bataryaya değil, düşük güç tüketimli işlemcisine borçlu. Intel Centrino 2 işlemci teknolojisi ile güç tüketiminden istifade eden EQ 3G, bir de fazladan bataryaya sahip. Bu ikinciyi bataryayı, EQ 3G’nin üzerinde bulundurduğu optik sürücüyü yerinden çıkartarak boşalttığınız bölüme yerleştirebiliyor ve tüm gününüzü kablolardan uzak durarak geçirebiliyorsunuz. Böylece EQ 3G, mobil kullanıcıların özellikle uzun seyahatlerde yanlarından ayırmayacakları bir cihaza dönüşebiliyor. Buna EQ 3G’nin hemen önünde yer verdiği SIM kart portunu da ilave ettiğinizde, kullanıcıların istedikleri yerden yüksek hızda internette dolaşabilmelerine imkan sunmasıyla ne seviyede etkili bir mobil kullanım deneyimi yaşatacağını tahmin edebiliyorsunuzdur. Yazılım desteğiyle de ön plana çıkan EQ 3G; bilgisayarınızı istenmeyen yazılımlara karşı güvene alabilmek için kullanabileceğiniz Norton  Internet Security 2009 (1 yıllık), fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz Adobe Photoshop Elements 7, en popüler dil çeviri yazılımlarından olan Babylon 7 (1 yıllık) ve yine bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan koruyabilecek olan Zemana Antilogger (3 aylık) yazılımları ile birlikte geliyor.

BAŞARILI KONFİGÜRASYON
1.40 GHz hızında Intel Core 2 Duo işlemciye sahip olan cihaz, diğer modelinden farklı olarak 3 GB DDR2 bellek sahibi. Üzerinde yerleşik bir ekran kartı bulunduran EQ 3G, toplamda 1.292 MB hızında grafik işleyebiliyor. 13.3 inç ekranın ulaşabildiği toplam çözünürlük miktarı 1280×800 piksel. 250 GB sabit diski ile rahat bir depolama alanı da sunan EQ 3G, böylece multimedya öğelerinizi yanınızda taşıyabilmenize olanak sağlıyor. Fiyatı ve sahip olduğu özellikleri karşılaştırıldığında pek çok kullanıcı için cazip olabilecek olan EQ 3G’nin rakipleri arasından rahatlıkla sıyrılabileceğini düşünüyoruz.

ÇİZGİLİ TASARIMexper-eq-3g-1EQ 3G’nin tasarımına en büyük katkıyı kapağının üzerindeki çizgiler katıyor

KONFORLU KLAVYEexper-eq-3g-2Konforlu bir klavyesi olan ürünün bu klavyesi 100 cc’ye kadar su geçirmiyor

PARMAK İZİ OKUYUCUSUexper-eq-3g-3Teknolojik özelliklerle donatılan EQ 3G’de, parmak izi okuyucusu da bulunuyor

BAĞLANTI SEÇENEKLERİexper-eq-3g-4Ürünün üzerinde 3 USB çıkışı, ExpressCard, kart okuyucusu ve bluetooth bulunuyor

3G’DEN YARARLANINexper-eq-3g-5SIM kart girişi bulunduran cihaz, bu sayede 3G’den yararlanabilmenizi sağlıyor

SÜRÜCÜYÜ ÇIKARINexper-eq-3g-6Optik sürücüyü yerinden çıkartarak bu boşluğa ikinci bataryayı takabilirsiniz

PUANLAMA

-5YILDIZ-

ARTILAR
Uzun pil ömrü, şık tasarım, 3G desteği, bağlantı zenginliği, konforlu klavye, rahat kullanım.

EKSİLER
İkinci bataryanın bir nebze de olsa ağırlığı artırması, touchpad alanının kullanım zorluğu yaşatması.

SONUÇ
Özellikle mobil kullanıma endeksli olarak çalışan kullanıcılara önerebileceğimiz EQ 3G, 3G desteğinin yanı sıra ofis kullanıcılarının rahat edecekleri bir konfigürasyona da sahip olmasıyla başarılı bir ürün.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo U9400 1.40 GHz

Ekran
• 13.3 inç Ultra Slim WXGA LCD (1280×800)

Ekran Kartı
• Intel GMA 4500HD 32 MB

Bellek

• 3 GB DDR2

Sabit Disk
• 250 GB HDD

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder

Bağlantılar
• USB (3 adet), Wireless, bluetooth, ethernet
• VGA, kamera, SD kart, ExpressCard

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Yaklaşık 12 saat

Boyutlar
• 360 x 267 x 25.4 mm

Ağırlık
• 1.4 kilogram

İLGİLİ HABERLER