reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry Curve 3G

Kendine has internet bağlantı ve e-posta servisi, tam klavyeli mobil iletişim cihazlarıyla yakından tanıdığımız BlackBerry, biraz geç de olsa 3G bağlantı desteği sunan Curve serisi ilk modelini satışa sundu. Curve 3G adıyla serinin en güçlü cihazı olarak diğer modeller arasındaki yerini aldı. Yeni ürün oldukça hafif ve kalitesini daha ilk dokunuşta hissettiriyor. Ergonomik tasarım, diğer özelliklerde olduğu gibi firmanın tecrübe anlamında geldiği noktayı ortaya koyuyor. Curve 3G, BlackBerry fanatikleri tarafından gayet beğenilen klasik tasarımda. Cihazın sol yan yüzünde şarj/usb ve kulaklık bağlantıları bulunuyor. Şarj çok sorun olmasa da daha önce farklı incelemelerde defalarca belirttiğimiz gibi kulaklık bağlantısı yan yüzlerde pek pratik bir kullanım sunmuyor. Yine de 3.5 mm standart jak girişi olduğundan istediğiniz kulaklığı kullanabilme ve hoparlöre bağlayabilme açısından avantajlı. Üst kısımda medya kontrol tuşları bulunuyor. İleri, geri ve oynatma/durdurma olmak üzere üç tuş bulunuyor.

PRATİK KULLANIM
BlackBerry Curve 3G üzerinde BlackBerry OS 6 platformu bulunuyor. İşletim sistemi gerek grafik arayüz, gerekse kullanışlılık açısından çok ama çok başarılı. Özellikle BlackBerry fanatiklerinin kullanımında olumsuz bir değişiklik yapılmadan geliştirilmiş olması büyük başarı. Cihaz, ayarları yapmanız ve fonksiyonları öğrenmeniz için bir sihirbaz ile açılıyor. Tamamen Türkçe olan içeriği optik yön tuşu ile kolayca ve kısa sürede inceleyebiliyorsunuz. Curve 3G’nin ekranı 320×240 piksel çözünürlük sunuyor. Piyasanın en yüksek çözünürlüğe sahip ekranı olmasa da cihazın fonksiyonları için oldukça yeterli ve hemen her kullanıcıyı tatmin edecek seviyede. Ekranın altındaki menü tuşuna basılı tuttuğunuzda aynen masaüstü işletim sistemlerinde olduğu gibi çalışan programların listesi ekranın ortasında beliriyor. İstediğiniz uygulamaya kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Fakat uygulamaları bu liste üzerinden kapatamıyorsunuz. Uygulamaya geçmek ve geri dönüş tuşuna uygulamadan çıkana kadar basmanız – kaç hamle varsa – gerekiyor.

HER ZAMAN BAĞLI
BlackBerry Curve 3G, üçüncü nesil şebekelerin yanı sıra ihtiyacınız olan tüm bağlantılara sahip. İlk 3G destekli BlackBerry Curve modeli olmasıyla özel olan cihazda standart microUSB bağlantı bulunuyor. Curve 3G USB üzerinden şarj ediliyor. Kablosuz internet erişimi için Wi-Fi bağlantısı da unutulmamış. Üstelik 802.11n desteğiyle hızlı ağlara da bağlanabiliyor. Çevre birimler için de Bluetooth kullanıma hazır. Tüm bu bağlantı seçenekleriyle BlackBerry Curve 3G her an her yerde mevcut en yüksek transfer hızında internete erişmenizi sağlıyor. Cihazın 2 megapiksel çözünürlük sunan basit bir kamerası var. Yüksek işlem performansı, kaliteli dış kaplama ve arayüzüyle başarılı bir BlackBerry mobil iletişim cihazı olan Curve 3G, özellikle BlackBerry fanatiklerinin bir sonraki tercihi olmaya aday.

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Genel olarak kaliteli. Zengin bağlantı seçenekleri, yüksek işlem performansı.

EKSİLER
Kamera düşük performans gösteriyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 240×320 piksel LCD

Hafıza
• 256 MB RAM, 256 MB ROM
• MicroSD hafıza kartı (32 GB maksimum)

Kamera
• 2 megapiksel

Multimedya Desteği
• MP3, AAC, H.264, WAV, WMV, FLAC

Bekleme / Konuşma Süresi
• 348 / 5.5 saat (3G)

Bağlantılar
• USB 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth

Boyutlar
• 109 x 60 x 13.9 mm

Ağırlık
• 104 gram