reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry Bold 9700 incelemesi

122 gramlık ağırlığı ve nispeten küçük boyutlarıyla oldukça kullanışlı bir mobil iletişim cihazı. Tam Q klavyeye sahip orta büyüklükte bir cihaza göre oldukça geniş bir ekrana sahip. 480×360 piksel çözünürlük sunan Bold 9700’ün ekranı dokunmatik değil fakat optik yön tuşu ile rahat bir kullanım sunuyor. Parmağınızı sağ-sol, yukarı-aşağı yönde kaydırarak yönettiğiniz optik tuşun hassasiyeti her seviyeden kullanıcıyı tatmin edecek seviyede. Bu tuşun sağ ve sol tarafında klasik BlackBerry kısayol tuşları bulunuyor. Ana menü, geri dönüş tuşları dahil tüm tuşlar rahatça kontrol edilebilecek kadar büyük tasarlanmış. BlackBerry Bold 9700’ün sağ yanında ses kontrol tuşları ve kamera tuşu bulunuyor. Sol yanda ise sesli komut kısayolu, USB ve kulaklık bağlantıları bulunuyor. Kulaklık bağlantısı her ne kadar pek kullanışlı bir yere konumlandırılmış olmasa da, 3.5 mm standart giriş olduğundan istediğiniz kulaklığı kullanabiliyorsunuz. Fiziksel özellikler arasında son olarak üst bölümdeki kısayol tuşlarından bahsedelim. Parlak siyah kaplamalı yuvarlak üst bölüme gizlenmiş kısayollardan soldaki tuş/ekran kilidi, sağdaki ise bekleme modu/sessiz fonksiyonlarına atanmış.

YENİLENEN İŞLETİM SİSTEMİ

Bold 9700 BlackBerry işletim sisteminin 5. versiyonu ile çalışıyor. Arayüz anlamında köklü değişiklikler olmasa da yeni versiyon birçok yenilik içeriyor. Yeni işletim sistemi artık fotoğraf gönderirken çözünürlük seçme imkanı tanıyor. Yine takvim girdilerindeki eklentiler görüntülenebiliyor ve girdiler başkalarıyla paylaşılabiliyor. Tarayıcı da son Ajax metodlarını destekleyecek şekilde güncellenmiş. BlackBerry Maps uygulaması da iki kat hızlı çalışacak şekilde yeniden düzenlenmiş. BlackBerry Bold 9700, güçlü bağlantı seçenekleriyle her an her yerde internete erişme imkanı tanıyor. GSM şebeke desteğinin yanı sıra 3G üzerinde HSDPA bağlantısını destekleyen cihaz Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarına da sahip. 624 MHz işlemciyle çalışan mobil iletişim cihazı genel performans olarak oldukça tatmin edici. Buna bir de hassas optik yön kontrolü eklenince kullanım kolaylığı açısından cihaz üst seviyelere taşınıyor. İşletim sisteminin yeni versiyonunda güncellenen tarayıcı Bold 9700 modelini internet gezintisi açısından da güçlü hale getirmiş. Optik yön tuşu ile kontrol edilen fare, yüksek çözünürlüklü ekran üzerinde sayfalarda rahatça dolaşmanızı sağlıyor. Sağa-sola, yukarı-aşağı yönde kaydırma, yakınlaşıp uzaklaşma işlemleri oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

MULTİMEDYA ÖZELLİKLERİ

BlackBerry Bold 9700, ekran kalitesi açısından oldukça başarılı. Bu sayede ekran üzerinde video izlemek gayet keyifli. Ana menüde ortam başlığı altından erişilen video oynatıcı, DivX ve XviD format desteği sayesinde cihazın rakiplerinden bir adım öne çıkmasını sağlıyor. Alt yazı desteği ve detaylı alt yazı ayarları da unutulmamış. Cihazın dahili hafızası 256 MB. Dolayısıyla video ve müzik içeriği için microSD kart kullanmak gerekiyor. Bold 9700 2 GB kapasiteli bir hafıza kartıyla birlikte geliyor ve cihazla birlikte 16 GB’a kadar hafıza kartı kullanabiliyorsunuz. Diğer birçok BlackBerry modelinde olduğu gibi Bold 9700’ün hoparlörü de çok kaliteli ve yüksek ses veriyor. Bu hem video izlerken, hem de müzik dinlerken oldukça avantajlı. Ekolayzır gibi bir-iki basit ayar dışında bir detayı bulunmayan müzik çalar uygulaması basit de olsa ihtiyacı karşılayacak seviyede. Üstelik 3.5 mm standart kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklığı kullanma imkanına sahip olduğunuz gibi, cihazı ses sistemlerine de kolayca bağlayabiliyorsunuz. Bold 9700 üzerinde 3 megapiksel çözünürlük sunan orta seviye bir kamera bulunuyor. Gayet basit ve hoş bir arayüze sahip olan kamera uygulamasında yakınlaşıp uzaklaşma fonksiyonunu akıcı bir şekilde optik yön tuşuyla kontrol edebiliyorsunuz. Şüphesiz dijital yakınlaştırma tavsiye edilen bir özellik değil. Kamera otomatik netleme özelliği ve LED aydınlatma ile desteklenmiş. Bunlar her ne kadar olumlu etkilese de genel olarak kamera orta seviye performans gösteriyor. Entegre GPS modülüne sahip olan mobil iletişim cihazı hem BlackBerry Maps üzerinden navigasyon servisi, hem de kamerada konum etiketleme özellikleri için kullanılabiliyor. Birçok özelliği BlackBerry hizmet paketi dahilinde sunulduğundan BlackBerry Maps uygulamasını da hizmet paketi satın aldığınızda kullanabiliyorsunuz.

EKRAN
blackberry-bold-9700-1Çok büyük olmasa da yüksek çözünürlüklü ekran kaliteli görüntü sunuyor

KAMERAblackberry-bold-9700-23 megapiksel çözünürlük sunan kamera orta seviye performans gösteriyor

BAĞLANTI
blackberry-bold-9700-3
3G ve HSDPA bağlantılarının yanı sıra Wi-Fi destekliyor

OPTİK YÖN TUŞUblackberry-bold-9700-4Hassasiyeti ayarlanabilen optik yön tuşu kullanımı pratik bir hale getiriyor

KLAVYEblackberry-bold-9700-5Sahip olduğu tam Q klavye ile rahat metin girişi sunan cihazın tuşları biraz küçük

KULAKLIK BAĞLANTISIblackberry-bold-9700-63.5 mm kulaklık bağlantısı istediğiniz kulaklığı kullanma imkanı tanıyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
3G, HSDPA ve Wi-Fi bağlantıları. Pratik kullanım sunan optik yön tuşu ve yüksek ekran çözünürlüğü.

EKSİLER
Kamera performansı daha yüksek olabilirdi. Bazı fonksiyonlar sadece BlackBerry paketiyle kullanılabiliyor.

SONUÇ
Küçük boyutlu ve nispeten hafif gövdesi üzerinde oldukça gelişmiş bir donanıma sahip olan BlackBerry, güçlü bağlantılarıyla iş dünyasının yeni alternatifi.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• BlackBerry OS 5.0

Şebeke
• GSM ve HSDPA

Ekran
• 2.44 inç 480×360 piksel
• 65 bin renk LCD

Hafıza
• 256 MB dahili
• 2 GB microSD kart (16 GB maksimum)

Kamera
• 3 megapiksel, otofokus, konum etiketleme

Multimedya Desteği
• AAC, MP3, WMA, DivX, XviD, 3GP

Bekleme / Konuşma Süresi
• 400 / 6 saat

Navigasyon
• Entegre A-GPS, BlackBerry Maps

Bağlantılar
• USB 2.0, Bluetooth 2.1, Wi-Fi

Boyutlar

• 109 x 60 x 14 mm

Ağırlık

• 122 gram

İLGİLİ HABERLER