reklamı kapat

POPÜLER

Önemli iyileştirmeler taşıyan 2025 Hyundai IONIQ 5 tanıtıldı

 - Güncelleme: 04 Mart 2024 09:38

Önemli iyileştirmeler taşıyan 2025 Hyundai IONIQ 5 bugün itibarıyla görücüye çıkarıldı. Araç uzunca bir süredir Türkiye’de de yer alıyor.

2025 Hyundai IONIQ 5, tasarımsal olarak mevcut çizgiyi koruyor ve birçok kişiye göre halen oldukça iddialı görünüyor. Özellikle canlı görüldüğü zaman etkilemeyi başaran model, Güney Kore’de duyurulan yeni versiyonu ile arka cama çok talep edilen bir silecek ekliyor. Arka ve ön tamponunda ufak değişiklikler yapılan model, artık en üstte daha büyük bir batarya taşıyor. Araç için daha önce standart olarak 58-kWh ya da opsiyon olarak 77.4-kWh batarya seçenekleri sunuluyordu. Artık model en üstte 84-kWh batarya paketi ile alınabiliyor ve bu sayede menzil artıyor. Henüz resmi EPA verisi yok ancak 84-kWh batarya paketi ile 530 km kadar bir menzil sunması beklenen yeni IONIQ 5, içindeki fiziksel butonların sayısını artıyor (Kol dayamanın önüne eklenenler var), yeni bir direksiyon ile geliyor ve artık tam olarak OTA desteğini beraberinde getiriyor. Bu sayede artık uzaktan detaylı şekilde güncellenebilecek olan otomobil için daha sportif bir “N Line” versiyonu da bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Hyundai tamamen elektrikli araçlara adanmış IONIQ markası altındaki ürün gamını da büyütüyor. Örneğin yakında Hyundai IONIQ 7 de geliyor. Hyundai, ilk üç sıralı elektrikli SUV’u IONIQ 7’yi son iddialara göre haziran ayında tanıtmaya (Busan Motor Show kapsamında) hazırlanıyor. Halen resmi bir açıklama yok ancak Hyundai IONIQ 7 için uzun süredir gerçek yol testlerinin yapıldığı biliniyor. Geniş aileleri memnun edecek ve yukarıdaki konseptin çizgisini taşıyacak araç, yapılan sızıntılara göre direksiyonu arkasında yatay formda büyük bir “kavisli” ekran taşıyacak ve sevindirici şekilde fiziksel butonları ortadan kaldırmayacak.

Kia EV9 ile aynı temel üzerine kurulması beklenen IONIQ 7, bu açıdan tek motorlu olursa 215 beygir (160 kW/218 PS), çift motorlu olursa ise 379 beygir (283 kW/385 PS) güç getirebilir. Eğer bir performans versiyonu olursa 576 beygir  (430 kW/585 PS) güç ile karşımıza çıkacak araç, EV9 ile benzer şekilde 76.1 kWh’lık batarya ile donatılırsa 370 km, 99,8 kWh’lık batarya ile donatılırsa 489 km menzil getirebilir.

Hyundai IONIQ 5 yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition